Wrześniowe sympozjum Akcji katolickiej poświęcono koncepcjom człowieka w teorii ekonomii i życiu społecznym.
Te konferencje zawsze stawiają w centrum człowieka i odnoszą się do jego roli w dzisiejszych, coraz bardziej niespokojnych czasach. – Kto rzeczywiście działa we współczesnym świecie, by obronić godność każdego człowieka, i tego bezbronnego pod sercem matki, i tego na wojnie, i tego nieradzącego sobie z samym sobą, i tego z przewróconym obrazem człowieczeństwa, i wreszcie tego niemal bezbronnego, będącego u kresu swego ziemskiego życia? – stawiała pytanie Danuta Janicka, prezes zarządu Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, która organizuje sympozja wspólnie z Europejską Wyższą Szkołą Informatyczno-Ekonomiczną w Warszawie. – Człowiek nie jako przedmiot, ale jako podmiot, nie jako narzędzie, ale jako osoba, człowiek jako myślące stworzenie zdolne do refleksji, filozoficznej zadumy nad sensem świata i bytu. Człowiek jako niezwykły właściciel dobrze ukształtowanego sumienia.
Rozważań dotyczących ludzkiego sumienia podjął się ks. dr Jerzy Szymołon z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który mówił m.in. o kontrowersjach terminologicznych związanych ze zrozumieniem sumienia w psychologii i uwarunkowaniach jego rozwoju. – Dziś dla ludzi młodych pojęcia wyrzutów sumienia, czy poczucia wstydu to określenia egzotyczne. Oni korzystają z nieustannej rozrywki, są wyzuci ze skrupułów. Cieszą się życiem w sposób hedonistyczny. Taki wzorzec niestety dominuje – zauważał wykładowca. – Moralne nakazy nie negują wewnętrznej wolności, lecz są jej wyrazem. Kierując się swoim sumieniem nie jestem zależny od innych, tej całej propagandy – dodawał duchowny.
O coraz szybciej zmieniającej się modzie, która nie kończy się tylko na stylu ubierania, a dotyczy praktycznie każdej dziedziny życia, opowiadała Katarzyna Szymańska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Negatywne zachodnie trendy wnikają w nasze sprawy i niestety coraz mniej szokują. Prelegentka podała m.in. przykład tortów, które zamawiane są na przyjęcia rozwodowe, bądź domu pogrzebowego typu driver-through. Żałobnicy bez wychodzenia z samochodu przez okienko żegnają zmarłego, co ma im rzekomo oszczędzić smutku i zaoszczędzić ”cennego” czasu”…
- Materialistyczne podejście kształtuje nasze zachowania. Społeczeństwo coraz częściej myśli finansowo, co skutkuje zaniedbaniem życia rodzinnego i wychowaniem dzieci na egoistów – stwierdzała Katarzyna Szymańska. Sympozjum od lat patronuje biskup płocki Piotr Libera.
Dominik Nowakowski