Bp Roman Marcinkowski wprowadził do parafii pw. Wszystkich Świętych w Karniewie relikwie świętego papieża. Uczestniczył również w obchodach 10. rocznicy nadania imienia polskiego papieża miejscowemu gimnazjum.
- Relikwie, które przyjmujemy, są dla nas darem i zobowiązaniem, bo święci – jak mówił Jan Paweł II – są po to, aby nas zawstydzać, bo święci żyją świętymi i wołają o świętych – mówił ks. Sławomir Filipski, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych, przyjmując relikwie polskiego papieża. Parafia w Karniewie przyjęła relikwie papieża i dziękowała za jego kanonizację. Wydarzeniu towarzyszyły dwudniowe rekolekcje i jubileusz 10-lecia nadania imienia Jana Pawła II publicznemu gimnazjum.
- Św. Jan Paweł II uczył nas, czym jest piękne człowieczeństwo i dojrzałe chrześcijaństwo. Niech szkoła służy wychowaniu młodzieży w duchu naszego papieża. (…) Niech parafia i obecne w tym kościele relikwie świętego, będą miejscem, gdzie w duchu zawierzenia, będziecie oddawać Bogu przez Jana Pawła II, wasze troski – mówił bp Roman Marcinkowski 1 września w czasie Mszy św. – Ambitnie szukaliście patrona dla szkoły i znaleźliście wyśmienity wzór do naśladowania. Papież mówi do każdego z nas: ”nie bójcie się być świętymi, opanowanymi, pracowitymi, dobrymi dla innych” – mówił bp Roman do nauczycieli i gimnazjalistów.
W czasie Mszy św. do ołtarza przyniesiono dwie papieskie księgi. Były one pisane przez ostatnie 10 lat przez młodzież i starszych. Pierwsza z nich to ”nasze małe wierszowanie” – zbiór poezji młodzieży gimnazjalnej z Karniewa, który powstał na przestrzeni ostatnich 10 lat. Druga – to ”Księga pamięci o papieżu”. Parafianie z Karniewa piszą ją od 2005 roku, od chwili śmierci Jana Pawła II. Przez dziewięć lat zebrano w niej wiele świadectw. – Najwięcej osób wpisało się do księgi po śmierci papieża. Były to słowa pożegnania, ale stopniowo zmieniał się ich charakter: coraz więcej jest dziękczynienia i próśb skierowanych do świętego – mówi ks. proboszcz Sławomir Filipski. ”Dziękuję ci za cudownych rodziców, rodzeństwo i córeczkę, którą kocham nad życie”, ”Zbliżałeś się do świętości i dotarłeś do celu. Prosimy cię, ojcze święty o wstawiennictwo u Pana w naszych sprawach. Wierzymy, że pomożesz je zanieść do Boga”, ”Dziękuję za ocalenie w wypadku, dziękuję za rodzinę. Proszę o zdrowie i błogosławieństwo dla mojej rodziny”, ”Dziękuję za udaną operację. Proszę o mądrość w walce z chorobą alkoholową”, ”O cud przemiany i dar wiary dla dzieci, oraz o wyzwolenie z uzależnień, proszą rodzice”, ”Ojcze święty, patronie rodzin, otocz opieką moją rodzinę. Spraw, aby w rodzinach moich dzieci panowała zawsze zgoda i zrozumienie” – to niektóre z wpisów do parafialnej księgi.
ks. Włodzimierz Piętka