Modlitwą na wojennych cmentarzach, okolicznościowymi wystawami i rekonstrukcją historyczną w Przasnyszu i okolicach upamiętniono wydarzenia z 1914 roku.
Następnego dnia w Muzeum Historycznym w Przasnyszu została otwarta nowoczesna, multimedialna wystawa stała: "Wielka Wojna w Przasnyszu. 100. rocznica wybuchu I wojny światowej". O walkach na ziemi przasnyskiej barwnie opowiedział, ilustrując prezentację archiwalnymi zdjęciami ze swoich zbiorów, kolekcjoner Jacek Furmańczyk z Płocka. Nie mniej interesujący okazał się wykład prof. Sławomira Gonkowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego "Od konia bojowego do świetlika świętojańskiego. Zwierzęta w czasie wojny 1914-1918". Jak się okazało, walczący na frontach pierwszej wojny światowej żołnierze korzystali nawet z takich zwierząt jak ślimaki, kanarki czy robaczki świętojańskie, których używano do... oświetlania ziemianek.
Ostatnim akordem trzydniowych obchodów była rekonstrukcja bitwy przasnyskiej, którą zorganizowano we wsi Górki, niedaleko Czernic Borowych. Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne z kraju oraz rekonstruktorzy z Rosji. Tak jak przed 99 laty znów starły się ze sobą odziały rosyjskiego cara i niemieckiego cesarza. Publiczność obejrzała ciekawe widowisko historyczne. Nie przeszkodził nawet ulewny deszcz, w którego strugach przebiegał początek walk. Jeszcze raz można było zobaczyć wspomniany już pojazd pancerny Russo-Balt. Tym razem zaprezentowano go w akcji, jako jednego z głównych uczestników walki. Rekonstrukcję pojazdu umożliwiło zaangażowanie rekonstruktorów z Przasnyskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej – głównego organizatora obchodów rocznicowych w Jednorożcu i Górkach. Podziw zgromadzonej na rekonstrukcji w Górkach widowni wzbudził pokaz konnych akrobacji, czyli tzw. dżygitka.
Stowarzyszenie podpisało niedawno z Adamem Struzikiem, marszałkiem województwa mazowieckiego, umowę na realizację projektu "Szlak frontu wschodniego I wojny światowej - II etap". Pieniądze unijne umożliwią oznakowanie szlaku działań wojennych z lat 1914 -1918 na Mazowszu oraz renowację fragmentu zabytkowego zespołu podworskiego w Chojnowie.
Wojciech Ostrowski