Odpowiedzi na pytania o wolność poszukiwali goście, uczestnicy festiwalu oraz ewangelizatorzy "Przystani".
Zdaniem autora książki „Reggae - Rastafari” wolność nie znosi tolerancji. - Człowiek wolny nic nie toleruje, jest aspołeczny, przeważnie jest socjopatą. To działa w obie strony. Człowiek wolny nie jest tolerowany przez społeczeństwo - deklarował Gołaszewski. - Żadna ze starożytnych ksiąg wiary nie ma na swoich stronach pojęcia wolności - stwierdził też podczas debaty.
- A jednak Biblia mówi wyraźnie o wolności. Przecież Ewangelia mówi, że Prawda nas wyzwoli. A ta prawda ma jedno imię - zauważył prowadzący debatę Darek Malejonek.
Jedna z uczestniczek Przystani Miłosierdzia przytoczyła inny fragment Pisma Świętego, słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Wy zatem bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni, służcie sobie wzajemnie!”.
- Dla mnie wolność to jest możliwość życia w tym, czego pragniemy w głębi. A myślę, że to, czego każdy człowiek w głębi pragnie, to jest miłość - komentowała ewangelizatorka.
O swoim postrzeganiu wolności i dochodzeniu do niej mówił Piotr Pawłowski, który z powodu dawnego wypadku i urazu kręgosłupa porusza się na wózku. Wspominał, że paradoksalnie to właśnie ten wypadek pozwolił mu pokonać wiele ograniczeń i dojść do tego punktu, w którym się znajduje.
- Nie chcę powiedzieć: skaczcie do wody, łamcie kręgosłup…to kompletnie nie o to chodzi. Ale u mnie to właśnie ten wypadek i ludzie, którzy mi pomogli, sprawili, że jestem tam, gdzie jestem. A miałem być mechanikiem samochodowym… - wspominał P. Pawłowski, który dziś jest społecznikiem, dziennikarzem, szefem zarządzającym dużą grupą ludzi.
- Muszę powiedzieć, że trzeba dziękować Panu Bogu za to, co się ma, i co się stało. Korzystaj z tego, co masz, a co będzie w przyszłości, to zobaczysz. To nie są wielkie poszukiwania. To jest prosta maksyma - dodał Piotr Pawłowski.
Agnieszka Małecka