Nowy numer 17/2024 Archiwum

Gdy nauka zmienia się w ideologię

W cyklu "Laboratorium idei" odbyła się dyskusja o gender z udziałem dziennikarki Marzeny Nykiel, teologa o. Jarosława Kupczaka i filozof Justyny Melonowskiej.

Jednym z gości była dziennikarka Marzena Nykiel   Jednym z gości była dziennikarka Marzena Nykiel
Agnieszka Małecka /GN
Marzena Nykiel, absolwentka filozofii i dziennikarstwa KUL, publikująca wcześniej w "Uważam Rze", a obecnie w "W Sieci" odniosła się m.in. do przytoczonej przez o. Kupczaka listy płci i zauważyła, że to, co najbardziej budzi obawy, to fakt, że nie ma tu tożsamości. – Doszliśmy do jakiegoś etapu ostatecznego. Płeć została poddana relatywizmowi - mówiła.

- Gdybyśmy sobie na poziomie akademickim podyskutowali, że chodzi o otwieranie ról, stereotypów na nowe wyzwania, to byłoby dobrze. I co do tego, że jesteśmy i kobiety, i mężczyźni równi w godności, to wszyscy tu chyba się zgadzamy. Natomiast niepokojące jest to, że płeć kulturowa jest tym, co ma się kształtować pod wpływem kultury. Kultura ma kształtować naszą płciowość, a kultura staje się czymś coraz bardziej, w tym złym rozumieniu modernistycznym. Staje się odarta z wartości, zaczyna uderzać w człowieka - zauważyła Marzena Nykiel.

Piątkowy panel dyskusyjny to kolejne spotkanie w ramach cyklu "Laboratorium idei", organizowanego wcześniej w Ciechanowie, teraz w Płocku, przez grupę Chadashim, wraz z jej duszpasterzem ks. Krzysztofem Rucińskim, obecnie wikariuszem płockiej fary. – Na tych spotkaniach chcemy stworzyć warunki sprzyjające poszukiwaniu prawdy. Wierzymy, że czasem mimo wielkich różnic, zgadzamy się co do podstawowych zasad - zauważył Piotr Wyszomirski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy