Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wysokie tony w Płocku

Dobiegła końca piąta edycja festiwalu "Canzonada", która przebiegała pod hasłem "Muzyka i historia".

- Ta muzyka, która rozbrzmiewała w kościołach Płocka świadczy o tym, że kultura, wiara i tradycja są żywe – powiedział na zakończenie tegorocznych koncertów ks. Tadeusz Łebkowski, proboszcz w podominikańskim kościele na płockich Górkach. Właśnie szlakiem płockich klasztorów: 22 maja w Opactwie Pobenedyktyńskim, 24 maja na Stanisławówce u księży salezjanów i 25 maja w kościele podominikańskim na Górkach wybrzmiały dzieła największych kompozytorów baroku. – Wnętrza, w których słuchaliśmy muzyki mistrzów, mają wielowiekową i bogatą historię. Wystarczy wejść w mury opactwa na Tumskim Wzgórzu, do kościoła na Górkach, aby oddychać historią, tradycją, kulturą i wiarą. W tym pomagają nam arcydzieła muzyki baroku – mówi ks. Andrzej Leleń, jeden z pomysłodawców festiwalu ”Canzonada”.

Podczas wszystkich koncertów utwory mistrzów baroku prezentował płocki kwintet blaszany ”Canzona”, który nawiązuje do tradycji Płockiej Kapeli Katedralnej, powstałej w 1642 roku. – Ze względu na zakorzenioną w baroku tradycję, przybliżamy muzykę tego okresu i dzieła mistrzów. Na organach towarzyszy nam Paweł Górczyński, znakomity płocki organista – mówi Andrzej Sumliński, kierownik artystyczny zespołu, w skład którego wchodzą: Michał Głowacki, Hubert Chyczewski, Tomasz Kacprzak, Jerzy Jakowski i Andrzej Sumliński.

W czasie trzech majowych koncertów, muzycy wykonali największe utwory mistrzów baroku. Są wśród nich: G.F. Hendel, J.S. Bach, G. Torelli, T. Albinoni, R. Giazotto, H. Purcell i M.A. Charpentier.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama