Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wysokie tony w Płocku

Dobiegła końca piąta edycja festiwalu "Canzonada", która przebiegała pod hasłem "Muzyka i historia".

- Ta muzyka, która rozbrzmiewała w kościołach Płocka świadczy o tym, że kultura, wiara i tradycja są żywe – powiedział na zakończenie tegorocznych koncertów ks. Tadeusz Łebkowski, proboszcz w podominikańskim kościele na płockich Górkach. Właśnie szlakiem płockich klasztorów: 22 maja w Opactwie Pobenedyktyńskim, 24 maja na Stanisławówce u księży salezjanów i 25 maja w kościele podominikańskim na Górkach wybrzmiały dzieła największych kompozytorów baroku. – Wnętrza, w których słuchaliśmy muzyki mistrzów, mają wielowiekową i bogatą historię. Wystarczy wejść w mury opactwa na Tumskim Wzgórzu, do kościoła na Górkach, aby oddychać historią, tradycją, kulturą i wiarą. W tym pomagają nam arcydzieła muzyki baroku – mówi ks. Andrzej Leleń, jeden z pomysłodawców festiwalu ”Canzonada”.

Podczas wszystkich koncertów utwory mistrzów baroku prezentował płocki kwintet blaszany ”Canzona”, który nawiązuje do tradycji Płockiej Kapeli Katedralnej, powstałej w 1642 roku. – Ze względu na zakorzenioną w baroku tradycję, przybliżamy muzykę tego okresu i dzieła mistrzów. Na organach towarzyszy nam Paweł Górczyński, znakomity płocki organista – mówi Andrzej Sumliński, kierownik artystyczny zespołu, w skład którego wchodzą: Michał Głowacki, Hubert Chyczewski, Tomasz Kacprzak, Jerzy Jakowski i Andrzej Sumliński.

W czasie trzech majowych koncertów, muzycy wykonali największe utwory mistrzów baroku. Są wśród nich: G.F. Hendel, J.S. Bach, G. Torelli, T. Albinoni, R. Giazotto, H. Purcell i M.A. Charpentier.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma