Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mniej pieniędzy na kulturę

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się szansa na zmianę przepisów dotyczących „janosikowego”. Czy zwiększone zostaną dotacje m.in. na przedsięwzięcia kulturalne?

Dwa lata temu dyrektorzy marszałkowskich placówek m.in. muzeów, teatrów i bibliotek podpisali wspólny apel do Ministra Finansów w sprawie destrukcyjnego wpływu „janosikowego” na mazowiecką kulturę. Niestety był to apel bezskuteczny. W tym roku, środków na kulturę będzie jeszcze mniej niż w ubiegłych latach. Po wyroku TK pojawiła się szansa na zmianę przepisów dotyczących „janosikowego” i zwiększenia dotacji m.in. na przedsięwzięcia kulturalne. 

„Janosikowym” zajął się Trybunał Konstytucyjny, który 4 marca przyznał rację Mazowszu. – Dotychczasowe przepisy nie uwzględniają zmieniającej się sytuacji gospodarczej i mogą doprowadzić Mazowsze do zapaści – przyznali sędziowie TK. Jednocześnie uznali, że konieczne są zmiany przepisów, a na ich wprowadzenie sędziowie dali parlamentowi 18 miesięcy.

To niewątpliwie dobra wiadomość dla Mazowsza, w tym także kultury. Choć pieniędzy na jej rozwój i upowszechnianie w 2014 r. jest mniej, to instytucje nie zwalniają tempa - przekonuje marszałek Adam Struzik. Zaplanowano ponad 295 wystaw i 271 przedstawień teatralnych i koncertów. Mazowieckie instytucje planują wydać około 195 różnych publikacji.

– To przede wszystkie zasługa dyrektorów i pracowników naszych instytucji, którzy w tych niełatwych dla kultury czasach, starają się robić wszystko, aby placówki się rozwijały i ciągle wzbogacały swoją ofertę. Mam wielką nadzieję, że uda nam się wygrać batalię z nielogicznym „janosikowym”, co bez wątpienia przełoży się także na wzrost dotacji dla naszych instytucji kultury – mówił jeszcze przed wyrokiem TK marszałek Adam Struzik.

W tym roku województwo mazowieckie na działalność swoich 28 jednostek kultury przekaże ok. 123,6 mln zł. Wiadomo, że zostanie zrealizowana budowa oranżerii z funkcją konferencyjno-kulturalną w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Płocki Teatr Dramatyczny zaproponuje swoim bywalcom aż trzy różne interpretacje szekspirowskiego „Hamleta”. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama