Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się szansa na zmianę przepisów dotyczących „janosikowego”. Czy zwiększone zostaną dotacje m.in. na przedsięwzięcia kulturalne?
Dwa lata temu dyrektorzy marszałkowskich placówek m.in. muzeów, teatrów i bibliotek podpisali wspólny apel do Ministra Finansów w sprawie destrukcyjnego wpływu „janosikowego” na mazowiecką kulturę. Niestety był to apel bezskuteczny. W tym roku, środków na kulturę będzie jeszcze mniej niż w ubiegłych latach. Po wyroku TK pojawiła się szansa na zmianę przepisów dotyczących „janosikowego” i zwiększenia dotacji m.in. na przedsięwzięcia kulturalne.
„Janosikowym” zajął się Trybunał Konstytucyjny, który 4 marca przyznał rację Mazowszu. – Dotychczasowe przepisy nie uwzględniają zmieniającej się sytuacji gospodarczej i mogą doprowadzić Mazowsze do zapaści – przyznali sędziowie TK. Jednocześnie uznali, że konieczne są zmiany przepisów, a na ich wprowadzenie sędziowie dali parlamentowi 18 miesięcy.
To niewątpliwie dobra wiadomość dla Mazowsza, w tym także kultury. Choć pieniędzy na jej rozwój i upowszechnianie w 2014 r. jest mniej, to instytucje nie zwalniają tempa - przekonuje marszałek Adam Struzik. Zaplanowano ponad 295 wystaw i 271 przedstawień teatralnych i koncertów. Mazowieckie instytucje planują wydać około 195 różnych publikacji.
– To przede wszystkie zasługa dyrektorów i pracowników naszych instytucji, którzy w tych niełatwych dla kultury czasach, starają się robić wszystko, aby placówki się rozwijały i ciągle wzbogacały swoją ofertę. Mam wielką nadzieję, że uda nam się wygrać batalię z nielogicznym „janosikowym”, co bez wątpienia przełoży się także na wzrost dotacji dla naszych instytucji kultury – mówił jeszcze przed wyrokiem TK marszałek Adam Struzik.
W tym roku województwo mazowieckie na działalność swoich 28 jednostek kultury przekaże ok. 123,6 mln zł. Wiadomo, że zostanie zrealizowana budowa oranżerii z funkcją konferencyjno-kulturalną w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Płocki Teatr Dramatyczny zaproponuje swoim bywalcom aż trzy różne interpretacje szekspirowskiego „Hamleta”.
Agnieszka Kocznur