Jakie będą owoce zakończonej wizyty ad limina apostolorum w Rzymie? Słowa papieża Franciszka są ważnym przesłaniem również dla naszej diecezji.
To były zawsze owocne wizyty i znajdowały konkretne przełożenie na życie diecezji. Z jednej strony biskupi złożyli sprawozdanie z kierowanych przez siebie diecezji, z drugiej jednak wracają z konkretnymi wskazaniami kongregacji watykańskich i samego papieża. - Wracam do kraju z wizerunkiem papieża, który charakteryzuje się niezwykle budującą pokorą - powiedział KAI bp Piotr Libera na zakończenie swego pobytu w Rzymie.
Już wiemy, o co ojciec święty Franciszek prosił wczoraj polskich biskupów. Wiemy, że mówił do nich o potrzebie troski o jedność w Kościele, o potrzebie wspierania rodziny. Wskazał, że priorytetem duszpasterskim powinno być takie budowanie Kościoła, aby był on wspólnotą nadziei dla młodych i starszych, aby był środowiskiem, w którym odkrywa się swe powołanie, wezwanie do nawrócenia i otwartość misyjną na innych, wreszcie wrażliwą miłość wobec ubogich i potrzebujących.
To przesłanie, skierowane do wszystkich polskich diecezji, znajdzie z pewnością konkretne przełożenie na życie naszej diecezji. Tak też było dawniej. Po wizycie ad limina apostolorum w 1998 roku – ostatniej za pontyfikatu Jana Pawła II – bp Zygmunt Kamiński ustanowił dziewięć zespołów roboczych przygotowujących obchody w diecezji Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Ustanowił też Diecezjalna Radę Kultury, ”biorąc pod uwagę odpowiedzialność Kościoła za kulturę i niebezpieczeństwo sekularyzacji oraz spłycenia naszego dziedzictwa kulturowego, zwłaszcza na obszarze podstawowych wartości ludzkich, humanistycznych i moralnych” – napisał wtedy ówczesny biskup płocki.
Pięć lat wcześniej po wizycie ad limina zaczęto organizować w Ciechanowie diecezjalne Forum Młodzieży Mazowsza, które było kontynuowane przez kolejne kilkanaście lat. Tematem pierwszego spotkania były słowa: ”Kościół Ewangelii – Kościół, jakiego pragnę”. W tym samym roku bp Zygmunt Kamiński powołał do istnienia Kolegium Teologiczne Diecezji Płockiej oraz Katolickie Radio Ciechanów.
Gdy w 1982 roku papież Jan Paweł II mówił do biskupów o potrzebie budowy nowych świątyń i podziału dużych parafii, bp Sikorski, odpowiadając na ten apel, tworzył rzeczywiście nowe wspólnoty, np. św. Jadwigi w Płocku i św. Piotra Apostoła w Ciechanowie.
Idąc jeszcze wstecz, po wizycie ad limina apostolorum u papieża Pawła VI bp Bogdan Sikorski rozpoczął tworzenie w diecezji miejsc wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Tak się stało na początku lat 80. XX w. w Ciechanowie i Przasnyszu, a bp Sikorski zapowiadał kolejne, podobne miejsca w Płocku i Pułtusku.
ks. Włodzimierz Piętka