Nowy numer 13/2024 Archiwum

Idą za Nim od lat

W święto Ofiarowania Pańskiego przeżywane też jako światowy dzień życia konsekrowanego, bp Roman Marcinkowski sprawował Mszę św. dla członków zgromadzeń z diecezji płockiej.

We wspólnym dziękczynieniu w płockiej katedrze uczestniczyły m.in. siostry ze zgromadzeń habitowych, bezhabitowych, posługujących w Płocku i okolicach i wdowy konsekrowane. Modlono się także w łączności z dwoma zgromadzeniami klauzurowymi z terenu diecezji, siostrami kapucynkami z Przasnysza i benedyktynkami z Sierpca.

W ten dzień, mówił na początku Mszy św. diecezjalny referent ds. życia zakonnego ks. dr Bogdan Czupryn, trzeba modlić się o odkrywanie i większe docenienie daru życia konsekrowanego dla całego Kościoła i świata, a także każdego pojedynczego człowieka.

- Nie ma nic bardziej wartościowego i przekonującego niż dobry przykład. Wy dajecie świadectwo w świecie. Jesteście tymi, którzy niosą światło Chrystusa do świata – akcentował bp Roman Marcinkowski, który przewodniczył tej Mszy św. Przypomniał, jak ważne znaczenie w symbolice Kościoła ma światło, które w płomieniu świecy towarzyszy człowiekowi już od momentu chrztu św., poprzez kolejne sakramenty i najważniejsze wydarzenia w życiu, aż po jego kres. Mówiąc o „byciu znakiem sprzeciwu” we współczesnym świecie, zwrócił uwagę, jak trzeba osobom konsekrowanym być mocnymi wiarą i charakterem.

- Konsekracja to dla nas zjednoczenie z ukrzyżowanym Chrystusem. Doświadczamy tego szczególnie w obecnych czasach, gdy nasza praca i wysiłki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, gdy uznaje się życie zakonne za niemodne, nieatrakcyjne. Jednak wiemy też, że tak jak powiedział bł. Jan Paweł II, jesteśmy w sercu Kościoła i tam chcemy być – mówiła na zakończenie Mszy św. s. Monika Banaszczak, pasjonistka, diecezjalna referentka ds. życia konsekrowanego. Skierowała także apel do wszystkich młodych ludzi, by nie bali się odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa.

Wśród sióstr zakonnych w diecezji płockiej są katechetki, pielęgniarki, zakrystianki, przedszkolanki. Zgromadzenia prowadzą placówki, takie jak przedszkola; w Zakroczymiu działa kapucyński Ośrodek Apostolski Trzeźwości i Centrum Duchowości Honoratianum. Zakony męskie pracują w parafiach i opiekują się sanktuariami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy