43. synod diecezjalny sformułował ważne przesłanie o "ekumenicznej codzienności, otwarciu i dialogu". Warto się w nie wysłuchać, gdy powoli zapominamy o zakończonym niedawno Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.
”Troska o jedność Kościoła jest szczególnym obowiązkiem uczniów Jezusa” – czytamy na początku synodalnego dokumentu: ”Kościół Płocki w trosce o dialog ekumeniczny i międzyreligijny”, który przygotowała Komisja ds. dialogu, kultury i mediów.
Godnym szczególnej uwagi jest p. 3, w którym autorzy dokumentu zwracają uwagę na ”ekumenię na co dzień”.
”Celem ruchu ekumenicznego jest pełna i widzialna jedność Kościoła, tj. pełna komunia eklezjalna w jednej wierze, z tymi samymi sakramentami i urzędami wzajemnie uznanymi. Minione lata praktykowania ekumenizmu w naszym Kościele pokazały, że w życiu codziennym chodzi w nim o: przezwyciężanie podziałów i murów, które wyrosły między chrześcijanami; budzenie szacunku dla sióstr i braci z innych Kościołów oraz ich wysiłków zmierzających do ocalenia i rozwoju istotnych wartości chrześcijańskich; szlachetne szukanie prawdy, ożywione Bożym miłosierdziem; kształtowanie wspólnoty modlitewnej ”z” siostrami i braćmi z innych Kościołów i wspólnot; budzenie zaufania i usuwanie uprzedzeń i lęków; usuwanie rozbieżności na drodze dialogu; przezwyciężanie konfesjonalizmu, uparcie obstającego przy eksponowaniu tego, co dzieli, oraz traktowaniu elementów nieistotnych jako wartości podstawowych; otwarcie na szeroką współpracę w krzewieniu kultury życia, prostoty i odpowiedzialności, w rozwijaniu dzieł charytatywnych, w mówieniu jednym głosem w sprawach społecznych; wreszcie, cierpliwe budzenie nadziei, że widzialna jedność Kościoła kiedyś nastąpi” – czytamy w dokumencie 43. synodu płockiego.
wp