Nowy numer 33/2018 Archiwum

Płomień pełen znaczeń

Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem zapłonęło w płockiej katedrze, m.in. w kaplicy królewskiej i przy płycie druha Wacława Milkego.

Do przekazywania pokoju i zapalania światła w sercach innych ludzi zachęcił harcerzy, uczestniczących w czwartkowej Mszy św. ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej. Wyjaśniał w swoim kazaniu znaczenie i bogatą chrześcijańską symbolikę światła, wskazując na miejsca przedstawienia go w bazylice katedralnej, m.in. w kopule, gdzie malarz zawarł scenę Zesłania Ducha Świętego.

Betlejemskie Światło Pokoju, zostało wniesione uroczyście na początku Mszy św. do pogrążonej w półmroku katedry, przez harcerzy. Od niego zostały zapalone świece ołtarzowe; ogień zapłonął też przy ołtarzu Matki Bożej Mazowieckiej, w kaplicy królewskiej i przy płycie druha Wacława Milkego. W niedzielę zostanie przekazane miastu, podczas Wigilii miejskiej przed płockim ratuszem.

W tym roku, betlejemska sztafeta odbywa się pod hasłem „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!”. To wezwanie adwentowe, która ma skłaniać wszystkich harcerzy i zuchów do stawania się lepszym, poprzez walkę z agresją słowną, autodestrukcją, pogardą i arogancją. Sama akcja – „Betlejemskie Światło Pokoju” zrodziła się przed laty w austriackiej diecezji Linz. Od 1991 r. w przekazywanie płomienia, który odpalają z betlejemskiej Groty austriaccy skauci, włączają się polscy harcerze ZHP.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma