Nowy numer 13/2024 Archiwum

Dobro przynosi Maryja

Grudniowym uroczystościom odpustowym przewodniczyli m.in. księża biskupi Janusz Stepnowski z Łomży i Roman Marcinkowski z Płocka.

Oktawa  Niepokalanego Poczęcia NMP, nazywana też odpustami, należy do najważniejszych w roku uroczystości w kościele ojców pasjonistów.  – W tych dniach uwielbiamy Boga w Trójcy Świętej Jedynego za pośrednictwem Maryi – mówi o. Wiesław Wiśniewski, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki. W tym roku, z okazji 90. rocznicy przybycia pasjonistów do Polski, mają one dla nas wyjątkowy wymiar.

Szczególny charakter miały Msze św. z Nieszporami i procesją eucharystyczną, którym przewodniczyli księża biskupi Roman Marcinkowski oraz ordynariusz łomżyński Janusz Stepnowski.

- Ten kościół przesiąknięty jest modlitwą – zauważył w homilii bp Stepnowski. Zwrócił także uwagę, że dzięki Niepokalanej dzieją się rzeczy dobre, a Jej obecność napawa ludzkość nadzieją. Matka Boża Niepokalana, która nas nie opuszcza, jest naszym światłem. Pozwala nam rozjaśnić wiarę w czasach, w których ludzie spotykają się z wieloma trudnościami: wiele rozbitych rodzin, migracja i emigracja, uzależnienie od alkoholu czy narkotyków – to zło, którego współcześnie doświadczamy. Ale jest też dobro – przynosi je Maryja. Ludzkość na początku istnienia doświadczyła ciemności zła i grzechu, niejako okryta była ”płaszczem ciemności”. Przezwyciężyła je dopiero Niepokalana, która pojawiała się na świecie jako ”jutrzenka nadziei”.

Natomiast bp Marcinkowski określił przasnyskie sanktuarium jako miejsce, do którego udajemy się już od najmłodszych lat by powierzać Maryi nasze troski, tak jak śpiewamy w znanej pieśni ”Do kogóż mamy wzdychać, nędzne dziatki? Tylko do Ciebie, ukochanej Matki, u której serce otwarte każdemu”. W naszej Matce Maryi jest miłość jedyna i bezinteresowna. To Ona daje poczucie bezpieczeństwa, troskliwą opiekę, zrozumienie, pomoc w trudnościach i ucieczkę w udrękach. Ona jest bezgranicznym poświęceniem i niezachwianą wiernością, tym, co najdroższe i najszlachetniejsze. I to właśnie Ona jest drogą prowadzącą nas do Chrystusa i do Kościoła, w którym każdy z nas może znaleźć swoje miejsce.

Odpusty w Sanktuarium Niepokalanej Przewodniczki sięgają XVII wieku. Główny odpust jest związany z uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy