Mazowieckie nekropolie. Mława

Cmentarz św. Wawrzyńca skupia w sobie historię miasta, nie tylko przez grobowce jego mieszkańców, ale również przez historyczne znaczenie miejsca, na którym się znajduje.

Ta nekropolia ma jakby dwie metryki: już w XI wieku dokonywano tam pochówków, jednak nowożytny cmentarz zaczął się rozwijać na początku XIX wieku.

Najstarszy cmentarz w Mławie znajdował się dokładnie w centrum miasta: wokół kościoła Trójcy Świętej, założony został prawdopodobnie w 1. połowie XV wieku. Do początku XIX wieku pozostawał największą nekropolią w mieście. Gdy go zamknięto, pochówki przeniesiono na cmentarz przy kościele św. Wawrzyńca.

Dziś wokół kościoła, w którym 300 lat temu księża misjonarze po raz pierwszy w diecezji płockiej odśpiewali „Gorzkie Żale”, do dziś zachowało około 150 zabytkowych grobów, nagrobków i tablic. Na cmentarzu SA też mogiły symboliczne: grób Nieznanego Żołnierza, pomnik bohaterom walk roku 1920, pomnik pamięci generałów i oficerów Wojska Polskiego, Policji Państwowej i pracowników Służb Granicznych zamordowanych przez komunistyczny totalitaryzm sowiecki. Dwa najstarsze zachowane krzyże nagrobne pochodzą z 1863 i 1866 roku.

Od 2005 roku 1 i 2 listopada na mławskich cmentarzach organizowana jest kwesta na odnowę zabytkowych grobów. Ten zwyczaj zapoczątkowało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Mławskiej. Jak zwracają uwagę organizatorzy zbiórki, jeszcze nie podjęło decyzji, która mogiła zostanie odnowiona za zebrane pieniądze. Wszystko zależy od ofiarności odwiedzających mławskie cmentarze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

wp