Historia miasta to koleje losu jego rodzin. Przy rodzinnych mogiłach na tym cmentarzu można lepiej to zrozumieć. Przybliżamy krótką historię kilku z nich.
Grób Bonawentury Kotarskiego
Dominik Nowakowski
Grób Bonawentury Jana Kotarskiego, radcy kolegialnego, radcy Rządu Gubernialnego Augustowskiego, obywatela ziemskiego guberni płockiej, zmarłego w 1855 roku w wieku 61 lat.
Grób Emiliana Piotrowskiego
Dominik Nowakowski
Grób Emiliana Piotrowskiego, doktora medycyny, urodzonego w 1830 roku i zmarłego w 1883 roku.
Grób Pankracego Jaroszewskiego
Dominik Nowakowski
Grób Pankracego Jaroszewskiego, referendarza stanu, komisarza wydziału byłej Komisji Wojewódzkiej Płockiej, Kawalera Orderu św. Stanisława, obywatela ziemskiego zmarłego w 1885 roku.
Grób rodziny Weyherów
Dominik Nowakowski
Grób rodziny Weyherów: Ludwika – obywatela ziemskiego, dzierżawcy majątku Poświętne, zmarłego w 1884 roku, Aleksandry z Kotarskich – żony Ludwika, zmarłej w 1910 roku, Wiktora – obywatela ziemskiego, syna Aleksandry z Kotarskich i Ludwika Weyherów, zmarłego w 1919 roku, Heleny z Bielskich – żony Wiktora, zmarłej w 1964 roku, Janiny – córki Heleny z Bielskich i Wiktora Weyherów, zmarłej w 1903 roku w rok po swoim urodzeniu, Mariusza – syna Heleny z Bielskich i Wiktora Weyherów, zmarłego w 1998 roku, Wandy z Rafeldów – żony Mariusza, zmarłej w 2000 roku
Grób Mani Chylińskiej
Dominik Nowakowski
Grób Mani Chylińskiej (1874-1886). Pomnik powstał według projektu warszawskiego rzeźbiarza Andrzeja Pruszyńskiego. Jest to replika pomnika nagrobnego rodziny Mickiewiczów w Kobryniu.
Ze wspomnień Jana Chylińskiego: ”Po śmierci Mani stryj i stryjna mojego ojca zostali sami. Dostali jakiegoś szoku, stale tylko płakali. Chodzili i wspominali: tu Mania była, tu spała, tędy chodziła... Wszędzie ją widzieli. Tylko tymi wspomnieniami żyli... I tylko się za nią modlili... Pomału, cały majątek poszedł w ruinę. Najpierw sprzedali jedną trzecią majątku i wszystkie kosztowności, żeby postawić Mani pomnik na cmentarzu w Płońsku. Ten pomnik kosztował ogromne pieniądze, bo wykonywał go prawdziwy artysta - rzeźbiarz, Andrzej Pruszyński z Warszawy, który prawdopodobnie zrobił tylko dwa takie pomniki: jeden tu w Płońsku, a drugi dla rodziny Mickiewiczów w Kobryniu. Zwieńczeniem obu tych grobowców jest identyczna rzeźba przedstawiająca Anioła Smutku, wykonana według projektu Pruszyńskiego” (wywiady Pracowni. Zeszyt V. Płońsk 2001).
Notatki za Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska
Dominik Nowakowski