- Nie możemy zmarnować plonów ziemi i owocu naszej pracy, ale niesiemy je z dziękczynieniem Bogu - mówił ks. Andrzej Zakrzewski w czasie parafialno-gminnych dożynek.
Obchody dziękczynienia za zebrane plony rozpoczął korowód dożynkowy z wieńcami i koszami pełnymi tegorocznych plonów. Zebranych witali Krzysztof Dąbkowski, wójt gminy Tłuchowo i Wioletta Kaczmarska, przewodnicząca rady gminy Tłuchowo. Na stadionie gminnym odprawiona została dziękczynna Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. proboszcz Andrzej Zakrzewski.
- Bogu dziękujemy dziś za chleb, a rolnikom za trud włożony w jego pozyskanie. Ziemia uprawna to wielki skarb, którego nie można zmarnować. Na niej pracują ludzie, którzy siłą swych rąk, ale i rozumem potrafią, czasem mimo kataklizmów i niepowodzeń, wydobyć z ziemi wielki skarb. Dziękujmy więc Bogu za ogromny dar, którym nas obdarzył i rolnikom – bohaterom, którzy nas żywią - powiedział w kazaniu ks. Zakrzewski.
Tegorocznymi starostami dożynek byli Edyta Wałęsa i Mariusz Piórkowski, którzy tradycyjnie jako dar ołtarza ofiarowali bochen chleba wypieczony z ziaren tegorocznych zbiorów, którym na zakończenie Mszy św. podzielili się wszyscy zebrani.
Po Mszy św. dokonano rozstrzygnięcia konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wśród wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajęło sołectwo Trzcianka, drugie - Borowo, trzecie - Tłuchówek. Wśród wieńców nowoczesnych wyróżnił się wieniec koła gospodyń wiejskich ”Nowoczesna Gospodyni” z Turzy Wilczej, na miejscu drugim uplasowały się razem: sołectwo Wyczałkowo i koło gospodyń wiejskich ”Jagna” z Tłuchowa.
Edyta Gąsiorowska