W Pułtusku symbolicznie odtworzono rocznicę wyruszenia chorągwi mazowieckiej z królem Janem III Sobieskim pod Wiedeń 330 lat temu.
To była nie lada gratka dla pasjonatów historii ożywionej. Na pułtuskim rynku stanął król Jan III Sobieski, królowa Marysieńka i polskie wojsko, a zwłaszcza oddział husarii gotowe do drogi. W ramach Dnia Tradycji Rzeczpospolitej zrekonstruowano część historycznych wydarzeń z roku 1683 i odsieczy wiedeńskiej.
Wybrano Pułtusk z jego malowniczo położonym zamkiem biskupów płockich.
- Uczycie nas historii i przypominacie jedną z ważniejszych i chwalebnych bitew dla Polski i chrześcijaństwa. Dzień Tradycji Rzeczpospolitej powinien nas nauczyć kochać to, co nasze, i oddać na służbę swoje talenty, a wtedy Bóg zwycięży - mówił do uczestników rekonstrukcji historycznej w czasie Mszy św. ks. kan. Wiesław Kosek, proboszcz parafii pw. św. Mateusza.
W bazylice kolegiackiej przypomniano dwóch biskupów płockich, którzy, między innymi, byli bohaterami tamtego czasu. Bp Stanisław Dąbski własnym sumptem wystawił oddział husarii. Jak podkreślano w czasie dnia tradycji, to właśnie ten oddział szczególnie się wsławił w czasie walk pod Wiedniem. Ważną postacią tamtych wydarzeń był również bp Andrzej Chryzostom Załuski, przyszły kanclerz wielki koronny, który witał na Wawelu powracającego po zwycięstwie Jana III Sobieskiego. Został on pochowany w kolegiacie pułtuskiej. W prezbiterium świątyni zostało mu poświęcone okazałe epitafium. O nich w kazaniu mówił ks. Kosek. Nawiązał również do innej pamiątki z końca XVII wieku.
- Z pobliskiego Sokołowa pochodził Jan Więcki. Przed wyruszeniem pod Wiedeń, w tamtejszej kaplicy przysięgał: „jak wrócę żywy z tej wojny, to pobuduję kościół”. Cztery lata po jego powrocie kościół został wzniesiony i konsekrowany przez bp. Andrzeja Chryzostoma Załuskiego. Ten kościół jest więc naszą pamiątką i pomnikiem wiktorii wiedeńskiej w diecezji płockiej - mówił ks. Kosek.
Po barwnym pochodzie przez pułtuski rynek z udziałem pielęgnujących tradycje husarzy - rekonstruktorów m.in. z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej i Mszy św. w bazylice kolegiackiej, uczestnicy Dnia Tradycji Rzeczpospolitej mogli wziąć udział m.in. w Turnieju Szabli Polskiej i „Gonitwie Pierścienia”.
Inicjatorem wydarzenia był Dom Polonii w Pułtusku.
ks. Włodzimierz Piętka