Płocki

Płock dla poszukiwaczy

Nietypowe i malownicze położenie miasta, katedra, muzea, rynek, deptak tumski, zoo - to tylko niektóre z wielu atrakcji turystycznych Płocka, które powinni odkryć ci, którzy są tu po raz pierwszy.

Katedra pw. Wniebowzięcia NMP na Wzgórzu Tumskim   Katedra pw. Wniebowzięcia NMP na Wzgórzu Tumskim
Agnieszka Małecka/GN
Od nadwiślańskiej plaży niedaleko do płockiej starówki, wystarczy wspiąć się schodami w górę skarpy, mijając amfiteatr, z nowoczesnym wachlarzowym zadaszeniem. I już się jest na Tumach, w malowniczym parku, skąd można podziwiać Wisłę, która na tym odcinku jest najszersza.

Nad Wzgórzu Tumskim góruje romańsko-gotycka katedra p.w. Wniebowzięcia NMP, której fundatorem był w XII bp Aleksander z Malonne. To jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce.

W kruchcie katedry wisi kopia słynnych Drzwi Płockich, a we wnętrzu kościoła znajduje się sarkofag kryjący szczątki dwóch władców polskich: Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Za ich panowania Płock był stolicą Polski.

Nieprzypadkowo obok katedry stoi pomnik bł. Jana Pawła II; to pamiątka pobytu papieża w Płocku w 1991 r. Tutaj przyciąga wzrok także charakterystyczna sylwetka ceglanej budowli - to Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. J. Nowowiejskiego, zbudowane w 1903 r.

Najcenniejsze eksponaty są dziś wystawione w Opactwie Pobenedyktyńskim, naprzeciwko katedry. Tu znajduje się Skarbiec, w którym można podziwiać np. bezcenną Hermę św. Zygmunta, patrona Płocka, kielich z pateną fundacji Konrada Mazowieckiego i wiele innych zabytkowych zabytków sztuki sakralnej. W Opactwie zobaczymy też wystawę stałą „Chrystus w sztuce” i pooglądamy… wirtualnie Biblię Płocką, 800-letnią, iluminowaną księgę, która przechowywana jest w specjalnej gablocie.

Muzeum Mazowieckie przy Tumskiej   Muzeum Mazowieckie przy Tumskiej
Agnieszka Małecka/GN
Czas oddalić się od katedry i Wzgórza Tumskiego. Idziemy więc prosto, mijając plac Narutowicza, ulicą Tumską - jedną z najważniejszych ulic starówki.

Kiedyś przejezdna, dziś stanowi deptak. Pod numerem 8, naprzeciwko Nowego Kina Przedwiośnie, znajduje się oryginalna kamienica secesyjna, która jest główną siedzibą Muzeum Mazowieckiego.

Warto zajrzeć tu na chwilę, bo kryje ono bogate zbiory secesji (np. prezentowane są wnętrza mieszczańskiego domu). Obok, w nowym gmachu placówki można obejrzeć nowocześnie zaaranżowaną, multimedialną wystawę „X wieków Płocka”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Małecka

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.