Odpust ku czci św. Antoniego Padewskiego i kolejne dni wypełnione atrakcjami przyciągnęły do sanktuarium tłumy pielgrzymów i zwiedzających.
W kolejne dni swe podwoje przed zwiedzającymi otworzył późnobarokowy pobernardyński klasztor. Zakończeniem Dni św. Antoniego były III Spotkania Patriotyczne
- Spotykamy się w tym historycznym miejscu po to, by pomodlić się w intencji poległych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej, ale również po to, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ja też jestem gotów oddać życie za ojczyznę, jeśli zaistniałaby taka potrzeba – mówił w czasie Mszy św. ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium, na rozpoczęcie pikniku religijno-patriotycznego.
Wśród atrakcji, które przygotowano dla odwiedzających Ratowo były: pokazy szwadronu kawalerii z Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego i pokaz władania białą bronią. Batalion Reprezentacyjny WP udostępnił do uświetnienia tych uroczystości dwie armaty, które zostały wykorzystane podczas rekonstrukcji walk polsko-bolszewickich.
Punktem kulminacyjnym pikniku była właśnie rekonstrukcja historyczna potyczki z 1920, odbywającej się na polach okalających sanktuarium, w której udział wzięło wiele grup rekonstrukcyjnych, m.in. z Sochaczewa, Iłży, Olsztyna, Przasnysza, Makowa Mazowieckiego, Ciechanowa oraz rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Patria Polonia.
Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Diecezjalne Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie oraz Urząd Gminy Radzanów, w ramach projektu ”Powiat Mławski Stolicą Kultury Mazowsza 2013”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz realizowanego przez sanktuarium w 2013 roku projektu edukacyjnego ”Historia vitae magistra est”, nad którym patronat honorowy objął Biskup Płocki Piotr Libera oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
ks. Włodzimierz Piętka/ Sanktuarium Ratowo