Nowy numer 44/2020 Archiwum

Bohater tej ziemi

W 150. rocznicę śmierci Tomasza Kolbego, jednego z przywódców powstania na północnym Mazowszu, uczczono pamięć poległych za ojczyznę.

Obchody 150. rocznicy drugiej bitwy powstańczej pod Rydzewem i śmierci Tomasza Kolbego odbyły się w Ciechanowie, Sulerzyżu i Rydzewie. Członkowie Związku Piłsudczyków zaciągnęli wartę honorową przy pomniku Tomasza Kolbe w Ciechanowie, na skwerze przy kościele poaugustiańskim. Kwiaty przy popiersiu powstańca złożyli m.in. senator Jan Maria Jackowski, przedstawiciele samorządu, kombatanci AK, reprezentanci Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej – głównego organizatora rocznicowych obchodów.

W kościele parafialnym w Sulerzyżu (Rydzewo należy do tej parafii, a na sulerzyskim cmentarzu spoczywają polegli w bitwie powstańcy) odprawiona została Msza św. w intencji Kolbego i jego podkomendnych. Liturgii przewodniczył dziekan dekanatu ciechanowskiego zachodniego ks. prał. Eugeniusz Graczyk, a koncelebransami byli ks. proboszcz Janusz Rumiński i ks. Mieczysław Białowąż.

- Mieszkańcy ziemi ciechanowskiej licznie przystąpili do powstania, a w okolicy Rydzewa miały miejsce aż trzy bitwy z wojskami carskimi – w marcu, maju i wrześniu 1863 r. To właśnie podczas tej majowej bohaterską śmiercią poległ Tomasz Kolbe – przypominał w kazaniu ks. Białowąż.- Bóg, ojczyzna i rodzina to trzy filary, na których opiera się nasza polskość – mówił kaznodzieja, odnosząc dziedzictwo powstania do aktualnej sytuacji i wyzwań, przed którymi stoją Polacy.

W sulerzyskiej świątyni ks. proboszcz Janusz Rumiński poświęcił tablicę upamiętniającą bitwę z 5 maja 1863 r. i poległego w niej Tomasza Kolbego. Tablicę ufundowało Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, a jej głównym sponsorem jest wiceprezes TMZC Bernard Grzankowski.

W Rydzewie – miejscu bitwy – ks. prałat Eugeniusz Graczyk poświęcił pomnik, wzniesiony również sumptem TMZC. Kwiaty pod nim złożyli m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Urzędu Gminy Ciechanów i TMZC.

Zwieńczeniem obchodów był wieczorny koncert w Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie. Ponad 200 gości wysłuchało tam powstańczych pieśni w nowym, mocno rockowym opracowaniu, przygotowanym przez ciechanowskich muzyków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama