Nowy numer 44/2020 Archiwum

Imieniny wieszcza

W mazowieckim Wawelu, gdzie spoczywa trzeci z narodowych wieszczów, uroczyście świętowano imieniny chyba najsławniejszego mieszkańca Opinogóry - Zygmunta Krasińskiego.

Prezentacja niedużego, ale bardzo kosztownie wykonanego ”kubka z pokrywką” była jednym z najważniejszych punktów tegorocznych ”Imienin Zygmunta”, organizowanych przez Muzeum Romantyzmu.

Po Mszy św. w intencji Zygmunta Krasińskiego i jego rodziny, odprawionej w opinogórskim kościele parafialnym, prezentacji dzieła sztuki dokonał dyrektor Muzeum Romantyzmu Roman Kochanowicz. – To jest prezent ślubny, jaki Wincenty Krasiński, ojciec poety, i Maria Urszula z Radziwiłłów otrzymali w dniu zaślubin 13 września 1803 r. – powiedział nam Rafał Wróblewski, kierownik Działu Historii Muzeum Romantyzmu. – To unikatowa pamiątka po tej uroczystości, znajdująca się obecnie w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu. U nas będzie eksponowana we dworze Krasińskich do połowy października.

Autorem pucharu był Jan Maciej Schwartz, warszawski złotnik żyjący w latach 1772–1828.

Po Mszy św. i prezentacji pucharu udano się do krypty grobowej Krasińskich, gdzie zapalono znicz, a opinogórski proboszcz ks. Jarosław Arbat poprowadził modlitwę. Po południu, jak przystało na imieniny wieszcza, zebrani przed dworem Krasińskich wysłuchali koncertu grającej covery znanych przebojów orkiestry dętej z Gruduska. A na finał był niezwykle smaczny tort.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama