Organizowane w województwie kujawsko-pomorskim Dni Szlaku św. Jakuba zawitały na chwilę do diecezji płockiej. Dwie stacje szlaku - Płonne i Szafarnię - odwiedził abp Julian Bario z Santiago de Compostela.
Spotkanie w Szafarni z abp. Bario poprowadził ks. Piotr Roszak
Agnieszka Małecka/GN
- Będę mówił sercem, a to oznacza bardziej podziękowania dla Państwa, za wasz wysiłek by wspierać pielgrzymowanie Jakubowe. Patrząc na pokazane tu prezentacje można powiedzieć, że Camino cieszy się dobrym zdrowiem. Sekret ten polega na tym, by pozwolić jej rosnąć - tłumaczył abp Bario podczas spotkania w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni.
W tym miejscy, jednym, z wielu oznaczonych charakterystycznym znakiem muszli, odbyło się powołanie rady programowej Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim oraz promocja przewodnika „U progu Camino”, autorstwa ks. dr. Piotra Roszaka z UMK w Toruniu i dziennikarza Tomasza Bielickiego.
Wizyta hierarchy z Hiszpanii, rozpoczęła się na terenie diecezji płockiej w zabytkowym kościele św. Jakuba w Płonnem. Stąd wyruszył wraz z innymi gośćmi w krótkiej pielgrzymce do Szafarni. W spotkaniu z arcybiskupem wzięli udział także członkowie Bractw, m.in. z Jakubowa, na czele z tamtejszym proboszczem, który był pionierem w odtwarzaniu szlaku św. Jakuba w Polsce.
Franciszek Mróz z Bractwa Jakubowego w Krakowie przedstawił fenomen Szlaku, który w ostatnich latach coraz bardziej się rozwija oraz doświadczenia związane z rekonstrukcją tzw. Małopolskiej Drogi. Jedną z ważnych wskazówek była konieczna współpraca członków Bractwa, strony kościelnej i samorządowej w pracy nad przygotowaniem szlaku.
W Szafarni taką gotowość podkreślał wicemarszałek województwa Edward Hartwich.
- Cieszę się bardzo, że tutaj w województwie kujawsko-pomorskim budujemy szlak św. Jakuba. Szlak, czyli droga przeznaczona do pielgrzymowania. Droga, na której odrywamy to piękno przestrzeni, ukształtowanej przez Stwórcę, spotykamy ludzi. Ale to co jest w moim przekonaniu najważniejsze odrywamy samych siebie. Odkrywamy to, co w nas dobre, co stanowi o naszej sile. Gratuluję wszystkim, którzy uczestniczą w tworzeniu tego dobra, jakim jest szlak św. Jakuba i życzę, aby ten szlak rozwijał się - mówił wicemarszałek woj. kujawsko-pomorskiego.
Przez województwo to biegnie około 250 km rekonstruowanej od kilku lat Camino Polaco; ten odcinek Szlaku św. Jakuba przecina także diecezję płocką. Na szlaku jest m.in. kościół w Płonnem. - Od pewnego czasu rzeczywiście obserwuję coraz większe zainteresowanie ludzi tym szlakiem. Zaglądają tu pielgrzymi nawet z zagranicy - przyznaje proboszcz ks. Leszek Błaszczak.
Agnieszka Małecka