To najważniejsze ze śniadań w naszej polskiej tradycji, bo uroczyste i nasycone wielkanocną radością.
„Do tradycji świąt Zmartwychwstania Pańskiego należy uroczyste, wielkanocne śniadanie. Do wspólnego stołu, na którym stoi koszyk ze święconymi pokarmami, zasiadają wspólnie rodziny i ludzie sobie bliscy. Po raz pierwszy w Płocku chciałbym do tego stołu zaprosić także tych, którzy z różnych powodów nie mogą tego ważnego posiłku spożyć w swoim domu. Moje zaproszenie kieruję zwłaszcza do osób potrzebujących pomocy, samotnych, bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” – napisał bp Piotr Libera w specjalnym zaproszeniu, które było odczytywane w kościołach miasta Płocka w Niedzielę Palmową.
Jak więc mówi tradycja, w Niedzielę Wielkanocną po Mszy św. rezurekcyjnej w katedrze, na dziedzińcu opactwa pobenedyktyńskiego,od godz. 8 do 9, dla osób potrzebujących będzie przygotowany tradycyjny żur wielkanocny i inne przysmaki, przygotowane przez Caritas Diecezji Płockiej. Dzięki wsparciu darczyńców, dla tych osób Caritas przygotowała również paczki żywnościowe.
- Idziemy w ślady innych diecezji, organizacji i parafii, które od lat organizują podobne wielkanocne spotkania. Ksiądz biskup chciał, aby również w Płocku dać wyraz chrześcijańskiej, świątecznej pamięci o potrzebujących, o co tak bardzo upomina się ojciec święty Franciszek – mówi Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy diecezji płockiej.
ks. Włodzimierz Piętka