Przed gośćmi i uczestnikami V sympozjum naukowego Akcji Katolickiej postawiono problem, który wyraża się w pytaniu, o miejsce i rolę rodziny w przełomie wieków.
W bogatym programie wydarzenia, które organizowane jest z okazji święta patronalnego AK, czyli przed Uroczystością Chrystusa Króla, znalazły się wykłady, świadectwa, panel dyskusyjny i koncert.
Gośćmi tegorocznego sympozjum byli: Jerzy Zelnik, ks. prof. Tadeusz Guz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pisarka Małgorzata Nawrocka, ks. dr Marek Jarosz, rektor płockiego WSD, a także zespół „Moja rodzina” z Glinojecka, który tworzy małżeństwo Aldona i Artur Wiśniewscy z dziećmi. Z wieczornym koncertem w katedrze płockiej wystąpiła Halina Frąckowiak.
Sympozjum odbywało się w Opactwie Pobenedyktyńskim
Agnieszka Małecka/GN
Niebezpieczne idee
- Masz zatem rację, Akcjo Katolicka Diecezji Płockiej – to przede wszystkim o rodzinie trzeba myśleć i mówić w Roku Wiary! To chrześcijańską rodzinę, główne miejsce przekazywania i świadectwa wiary, trzeba wspierać - powiedział podczas Mszy św. poprzedzającej sesję bp Piotr Libera.
Ksiądz biskup podkreślił też konieczność pokazywania, że rodzina jest podstawowym miejscem przeżywania godności kobiety i mężczyzny, ich wzajemnego uzupełniania się, otwarcia na życie i wspólnotę.
- Rodzina to rozszerzona wspólnota małżonków, wspólnota zależna od Boga i od siebie nawzajem. Małżeństwo jako wspólnota sakramentalna jest ubogacone realną obecnością Chrystusa – przypomniał w wykładzie otwierającym sesję ks. prof. Tadeusz Guz.
Jednak, jak wyjaśniał dalej, nowożytna myśl filozoficzna bardzo oddaliła się od takiej definicji.
- Zerwała całkowicie z pojmowaniem człowieka i jego wspólnoty małżeńskiej jako obrazu transcendentnego Boga. Wskutek tego nie pozostało jej nic innego, jak określić rodzinę, jak się wyraża Hegel, „odpadem idei jego ducha absolutnego”, którego substancją jest być popędem.
Tej analizie towarzyszyła diagnoza. Zdaniem ks. prof. Guza nie było jeszcze w dziejach ludzkości tak poważnego kryzysu wiary, ducha i kultury.
Jednak, jak zaznaczył, jedną z płaszczyzn odnowy życia rodzinnego w Polsce byłoby skupienie się przy Chrystusie i powierzenie swojego myślenia i działania.
Agnieszka Małecka