Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ewangelizujmy serce i rozum

"Kościół wobec wyzwania nowej ewangelizacji" to temat dwudniowej refleksji na 35. sympozjum Koła Naukowego WSD w Płocku. Gościem specjalnym jest biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak.

W czasie Mszy św. na otwarcie sympozjum biskup koszalińsko-kołobrzeski odwołał się do przypowieści o siewcy. – Nawet ziarno rzucone na skałę, na nieurodzajny grunt, może wzrosnąć, czasami dopiero po wielu latach. (...) Tylko to ziarno, które pozostaje w rękach siewcy, będzie ziarnem zmarnowanym – mówił w homilii. Podkreślił, że swoim księżom zabronił mówienia „nie da rady”, bo w ewangelizacji potrzeba wielkoduszności, po prostu wiary.

- Dlaczego w Polsce jest tak mało ewangelizatorów i entuzjastycznych promotorów nowej ewangelizacji? Co jest największą przeszkodą w tym ważnym dziele Kościoła? – padały do biskupa pytania z sali.

Ks. Mieczysław Polak z Gniezna podkreślał z kolei, że w tak ważnym dziele Kościoła, potrzeba nowej mentalności duszpasterskiej, nowej myśli, odkrycia na nowo charyzmatu teologa i jego miejsca w Kościele. – Akcji i inicjatyw nie brakuje, ale niech to wszystko będzie zakorzenione w wierności Kościołowi i jego nauczaniu – akcentował ks. Polak.

W pierwszym dniu sympozjum o doświadczeniach nowoewangelizacyjnych na zachodzie mówił ks. Artur Godnarski. Był wreszcie czas na dwie dyskusje panelowe: o formach nowej ewangelizacji oraz wymiana doświadczeń między osobami zaangażowanymi w dzieło nowej ewangelizacji w diecezji płockiej.

Jezusowe słowo wypowiedziane z krzyża „Pragnę” było tematem spektaklu przygotowanego przez Teatr „Trzeciego”. – Jest to historia człowieka, którego wciąga świat. Rozpoczyna pracę w cyrku i ulega wpływom złego mistrza Satanello. Jest to historia o samotności, upadkach i relacjach z Bogiem i ludźmi. Rodzą się pytania: do czego jesteśmy zdolni i dlaczego? Jakie pragnienia nami kierują? Ostatecznie główny bohater spotyka Jezusa. On Swoją miłością go znajduje i prowadzi do prawdziwego życia i radości – opowiada o spektaklu ks. Jacek Gołębiowski,

Drugi dzień sympozjum otworzy Msza św. pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. O charyzmatach i egzorcyzmach na służbie nowej ewangelizacji będzie mówił ks. prof. Leszek Misiarczyk; o nowej ewangelizacji w parafii – ks. prog. Bogusław Drożdż, a ks. Przemysław Sawa o nowej ewangelizacji w procesie chrześcijańskiej formacji.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama