Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Rozśpiewane święto

– To jest radosne święto, wpisało się już w kulturę i duszę narodu przez śpiew. Od dziewięciu lat troszczymy się o patriotycznego ducha w Tłuchowie, organizując przegląd pieśni patriotycznej i religijnej – mówi proboszcz ks. kan. Andrzej Zakrzewski.

  Chór nauczycieli "Gloria" uczestniczył w przeglądzie pieśni religijnej i patriotycznej
Edyta Gąsiorowska
Uroczystości 11 listopada rozpoczął przemarsz pocztów sztandarowych: Gminnego Koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych do pomnikaKu Czci Poległych i Pomordowanych w latach 1939–1945”.

Apel poległych zakończyło złożenie wieńców i wiązanek oraz zapalenie zniczy. Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym przewodniczył ks. kan. Andrzej Zakrzewski.

– Dziś wspominamy wszystkich bohaterów narodowych, którzy „walczyli za wolność naszą i waszą”. Jednak pamiętać należy, że nie tylko żołnierze walczyli z naszymi prześladowcami. Wśród bojowników byli również cywile: nauczyciele, pisarze, poeci i młodzież, która mimo represji ze strony zaborców podjęła trud walki o wiedzę. Podejmowała naukę, bo wiedziała, że ludzie wykształceni będą kiedyś Polsce potrzebni – mówił w czasie kazania ks. Zakrzewski.

Od dziewięciu lat podtrzymywany jest w Tłuchowie zwyczaj, że po południu 11 listopada odbywa się Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej. Cykliczna impreza, której inicjatorem jest ksiądz proboszcz, odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury. Na scenie pojawiło się 11 wykonawców: soliści, zespoły oraz chóry. Zaprezentowali popularne oraz mniej znane utwory religijne i patriotyczne. Impreza nie ma charakteru konkursowego, największą nagrodą dla artystów jest szansa występu na scenie i gromkie brawa widzów, którzy i w tym roku dopisali. – Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej to już tradycja naszej gminy. Każdego roku przychodzę, aby posłuchać występu moich znajomych, a nawet członków rodziny. W tym roku podczas przeglądu podziwiałam wnuczkę, która tańczyła krakowiaka, oraz córkę śpiewającą w chórze nauczycieli „Gloria”. To dobrze, że potrafimy kultywować tradycje patriotyczne i integrować środowisko lokalne – powiedziała po zakończonym przeglądzie Teresa Krysztoforska.

     

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma