Nowy numer 13/2024 Archiwum

Młodzież o wielkich Polakach

Niedługo przed Świętem Niepodległości, w tej nietypowej lekcji historii głos mieli sami uczniowie z płockich szkół.

Dyrektor ZST wręczył gościom pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe tabliczki   Dyrektor ZST wręczył gościom pamiątkowe dyplomy i okolicznościowe tabliczki
Agnieszka Małecka/GN
Bohaterami sesji było 10 postaci z naszej historii i kultury. Co może łączyć tak różne osoby, jak: bł. arcybiskup Julian Nowowiejski, Romuald Traugutt, harcerz Tadzio Jeziorowski, Krzysztof C. Mrongowiusz, Samuel B. Linde, Janusz Korczak, o. Honorat Koźmiński, ks. Ignacy Lasocki, Stefan Stuligrosz i Zofia Kossak? Kluczem ich doboru była wierność Bogu i ojczyźnie. Jak wynikało z referatów, niektórzy z tych bohaterów nie byli Polakami, ale Polskę świadomie wybrali za swoją ojczyznę.

A do przedstawienia życia i dorobku wspomnianych wielkich Polaków zaproszona została przede wszystkim młodzież z płockich szkół średnich, technicznych: poza placówką - gospodarzem sesji, czyli "Siedemdziesiątką", także z Zespołu Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. abp. A. J. Nowowiejskiego, z Centrum Edukacji i Zespołu Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie.

Okazało się, że prezentacja takiej postaci, z jej meandrami życia i dokonaniami jest sporym wyzwaniem, ale niektórzy reprezentanci szkół poradzili sobie bardzo dobrze. Sięgano po różne środki: poza referatami i prezentacją multimedialną, także do krótkich scenek odtwarzających jakiś ważny epizod z życia, formy wywiadu, do piosenek, fragmentów filmów i dokumentów. "Historia ożyła?" - to pytanie padło podczas prezentacji, poświęconej harcerzowi Tadziowi, w wykonaniu uczniów ZS im. M. Skłodowskiej-Curie i można powiedzieć, że w niektórych przypadkach ożyła faktycznie.

- To ma być nasze podziękowanie za wolną Polskę - podkreśliła historyk i organizatorka sesji   - To ma być nasze podziękowanie za wolną Polskę - podkreśliła historyk i organizatorka sesji
Agnieszka Małecka/GN
W zamierzeniu inicjatorki i głównej organizatorki sesji, Danuty Czapskiej, nauczycielki historii w Zespole Szkół Technicznych nr 70, wydarzenie ma przypominać o tych Polakach, dzięki którym mamy dzisiaj wolną Polskę.

- Na pewno byli to ludzie nieszablonowi, ale nie pomniki ze spiżu, chociaż niektórzy z nich mają takie pomniki. To byli pełnokrwiści ludzie, którzy mieli swoje problemy, również popełniali błędy.  Ale ich wielkość polega na tym, że wznieśli się ponad swoje słabości. Dlatego możemy powiedzieć, że ich życie to zwycięstwo - wyjaśniała podczas rozpoczęcia sesji.

Jej gośćmi specjalnymi byli: Zbigniew Jeziorowski, bratanek Tadeusza Jeziorowskiego - harcerza, bohaterskiego obrońcy Płocka w 1920 r., a późniejszego lotnika, który zginął podczas kampanii wrześniowej w 1939r., oraz ewangeliccy duchowni: ks. Marcin Undas ze Zgierza i ks. Mateusz Łaciak z Łowicza. Ich obecność przypominała, że swoją wiarę i oddanie składali Polsce także mieszkający w niej protestanci, jak Mrongowiusz, wybitny kaznodzieja, a przede wszystkim orędownik języka polskiego w zaborze pruskim.

Do prezentacji przygotowywali młodzież nauczyciele: Alicja Drąg, Anna Kokoszczyńska, Emilia Kiełbasiewicz, Danuta Czapska, s. Lidia Janowska, Sławomir Kaniewski i Marcin Rosiak. Goście i nauczyciele otrzymali specjalne pamiątki.

Listopadowa sesja była kolejną z cyklu "Wielcy Polacy", poprzez który społeczność Zespołu Szkół Technicznych przygotowuje się do zbliżającej się 80. rocznicy ustanowienia Święta Niepodległości. Wcześniej odbyły się już takie spotkania m.in. poświęcone wybitnym sportowcom polskim.

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy