Sto lat munduru z lilijką

Trudno na 20 planszach przedstawić 100-letnią historię harcerstwa w Płocku. Ale uczestnicy wernisażu z ciekawością oglądali zgromadzone eksponaty.

Muzeum Mazowieckie nosiło tamtego wieczoru ślady harcerskiego pola obozowego: jego przestrzeń wypełniły szare mundury ze znakiem lilijki, zabrzmiały piosenki harcerskie, a jednym z elementów ekspozycji był namiot z pryczą i prostym wyposażeniem. 9 listopada otwarto wystawę zatytułowaną „Służba i przygoda. 100 lat harcerstwa na Tumskim Wzgórzu”. W otwarciu uczestniczyli członkowie ZHP i ZHR, od najmłodszych po seniorów. Przy oglądaniu wystawy nie brakowało emocji, bo znalazło się na niej wiele archiwalnych i współczesnych fotografii.

A wystawę zaprojektowano tak, by oglądanie kolejnych plansz było wędrówką i stopniowym wchodzeniem nie tylko w historię harcerstwa płockiego, ale i istotę organizacji.

Idąc korytarzem od wejścia do Muzeum ku wnętrzu, można zapoznać się z początkami harcerstwa i skautingu (także z sylwetką Roberta Baden-Powella), podstawowymi symbolami organizacji, poprzez kalendarium harcerstwa w Płocku, historię drużyn, w tym m.in. pionierskich, czy słynnych płockich wioślarzy i krótkofalowców, czy wreszcie fenomenem ostatnich kilku dekad - Harcerskim Zespołem Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.

Wystawa opowiada też o udziale płockich skautów w walkach niepodległościowych i współczesnej służbie: np. podczas pielgrzymek papieskich do ojczyzny. Jest też obecny jej drugi temat: przygoda, której w harcerstwie można doświadczyć m.in. podczas obozów. Ekspozycja pokazuje także ważne postaci z tej stuletniej historii, a oddzielne plansze poświęca tworzeniu się zrębów płockich drużyn ZHR.

Autorem scenariusza wystawy jest Bernadeta Perkowska, pracownik Muzeum Mazowieckiego, a współpracowali przy jej powstaniu: Benedykt Sandomierski, Aleksandra Ziółek, Michał Kacprzak i Rafał Ziółek, a także Magdalena Gałat, która odpowiadała za projekt graficzny ekspozycji.

Wystawa przygotowania przez Muzeum we współpracy z Hufcem ZHP Płock i Obwodem Płockim ZHR jest ostatnim elementem całorocznych obchodów jubileuszu, na który złożyło się wiele inicjatyw, w tym: zlot na Dzień Myśli Braterskiej, wydanie książki o dziejach tej organizacji na Wzgórzu Tumskim, czy przygotowanie miasteczka harcerskiego podczas Dni Historii Płocka. Ekspozycję można oglądać do 5 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agnieszka Małecka