- We wspólnocie, która wierzy, wciąż wydobywacie dobre pomysły i ducha do wspólnego działania - mówił biskup Roman Marcinkowski do wiernych w Janowcu Kościelnym.
- Dobrze być we wspólnocie, która przyjmuje do swego kościoła relikwie bł. Jana Pawła II. Czynicie to, bo chcecie mocniej i głębiej przeżywać swoją wiarę. A wierzyć, to znaczy otworzyć oczy, uszy i pobudzić serce do większej miłości Boga i bliźniego - mówił do zgromadzonych wokół relikwii bł. Jana Pawła II, 4 listopada bp Roman Marcinkowski.
Sugestywny było początek uroczystości, w której biskup przekazał relikwiarz najstarszym członkom rodziny Podowskich. Oni idąc w procesji, przekazywali je kolejno swoim dzieciom i wnukom.
- Chcemy, aby u nas Jan Paweł II był wzywany jako papież rodziny i jej szczególny orędownik - podkreślał ks. Jacek Lubiński, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela. Specjalnie dla relikwii błogosławionego została przygotowana boczna kaplica kościoła i ołtarz z jego obrazem.
- Będzie tu u was żywa pamięć o błogosławionym papieżu, jeżeli swoim życiem będziecie próbowali potwierdzać prawdy Ewangelii, które on głosił. Dziś wielu ludzi chce żyć na skróty. To prawda, że w świecie jedne drogi są jasne i proste, a inne zawiłe i przewrotne. Gdy spoglądamy na relikwie, wracajmy do naszego błogosławionego i jego nauczania - podkreślał biskup.
Pamiątką jubileuszu 100-lecia konsekracji kościoła przez bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, było również poświęcenie odnowionej figury Matki Bożej przed stuletnią świątynią. - Nie wiemy kiedy i kto wystawił tę figurę, ale miejscowy lud zawsze z wiarą zatrzymywał się w tym miejscu na modlitwę. Z pewnością figura została wzniesiona ponad 100 lat temu, jeszcze przed wybudowaniem obecnego kościoła - mówił na uroczystości ks. proboszcz.
Słowa proboszcza potwierdziła konserwator Aleksandra Grubecka-Gralińska z Torunia. Figura powstała między rokiem 1850 i początkiem ubiegłego wieku. Jest wykonana z kamienia pińczowskiego. Czterokrotnie była przemalowywana, niestety również przy użyciu farb olejnych, co doprowadziło do zniszczeń.
W pracach rekonstrukcyjnych chodziło o zabezpieczenie kamienia, uzupełnienie ubytków, odtworzenie zwłaszcza włosów i korony, oraz przywrócenie pierwotnych kolorów - wyjaśniała konserwator. Rzeczywiście, końcowy efekt prac zachwycił parafian. - Zatrzymujcie się teraz chętniej przy figurze Maryi, której przywrócono dawne piękno - akcentował biskup.
Parafia w Janowcu powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. Pierwsza zachowana wzmianka poświadczająca jej istnienie pochodzi z 1451 roku. W roku 1539 znajdował się tam drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela. W głównym ołtarzu zamykanym skrzydłami z obrazami śś. Piotra i Pawła mieściła się rzeźbiona figura Matki Bożej.
Obecnie istniejącą świątynię wybudowano w 1912 roku z inicjatywy ks. A. Syskiego, według projektu J. Dziekońskiego z 1906 roku. Konsekrował ją 28 sierpnia 1912 roku bł. abp Antoni Julian Nowowiejski. Zwracają w niej uwagę witraże przedstawiające Przemienienie Pańskie i św. Jana Chrzciciela.
Od 2011 roku proboszczem parafii jest ks. Jacek Lubiński.
ks. Włodzimierz Piętka