Kanonicy w Chrostkowie

Dawny senat biskupa, jedno z najstarszych gremiów diecezji płockiej, spotkał się na uroczystościach odpustowych Matki Bożej Różańcowej.

W uroczym kościele św. Barbary w Chrostkowie, choć na chwilę ożyła wielka tradycja Kościoła Płockiego. W procesji przeszli kanonicy ubrani w fioletowe sutanny, ozdobne komże, mantolety i łańcuchy z dystynktorium. Uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Jest on prepozytem, czyli przewodniczącym kapituły.

To jedno z najstarszych gremiów diecezji płockiej spotyka się kilka razy w roku: w płockiej katedrze i w miejscach, gdzie aktualnie pracują jego członkowie.

Tegoroczna sesja jesienna odbyła się 7 października w parafii Chrostkowo, gdzie proboszczem jest ks. Janusz Filarski, dawniej proboszcz bazyliki katedralnej w Płocku. – Nasza kapituła to grono kanoników z benedyktyńskim rodowodem. Cenimy sobie to zaszczytne wyróżnienie – podkreślał ks. Filarski. A zwracając uwagę na odpust Matki Bożej Różańcowej dodał: - Z Maryją, jako parafia i jako kapituła katedralna chcemy przejść przez otwarte drzwi Roku Wiary.

Bp Roman w homilii podkreślił: - Matka Boża miała jedną odpowiedź: odmawiajcie Różaniec. Tak było też podczas objawień w Fatimie. Dlatego wiemy, że Różaniec jest modlitwą, która ma wyjątkową moc..

Płocka Kapituła Katedralna została utworzona na przełomie XI i XII wieku. Istniejąc u boku biskupa płockiego przez stulecia odrywała ogromną rolę: wspierała aktywnie rządców diecezji w podejmowaniu istotnych decyzji i tworzeniu aktów prawnych, pomagała w zarządzaniu. Miała również wpływ na wybór biskupów na stolicę w Płocku.

Oddziaływała na diecezję przez liturgię sprawowaną w katedrze, przez synody oraz przez prowadzenie szkoły i biblioteki katedralnej. Wśród znanych kanoników należących do tej kapituły wymienić należy: Pawła Włodkowica, Jana Łaskiego, Mikołaja Dzierzgowskiego, Hieronima Rozdrażewskiego, Wojciecha Baranowskiego, Andrzeja Chryzostoma Załuskiego, Krzysztofa Hilarego Szembeka, czy Wincentego Orzeszkowskiego.

Do kapituły należeli zamordowani w Działdowie: bł. abp. Antoni Julian Nowowiejski i bł. bp. Leon Wetmański oraz ks. Piotr Dmochowski, ks. Adolf Modzelewski, ks. Franciszek Klimkiewicz, ks. Józef Michalak i ks. Tadeusz Dublewski.

Po Soborze Watykańskim II kapituły katedralne i inne, stosownie do obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, sprawują jedynie bardziej uroczyste czynności liturgiczne w kościele swej kapituły.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Włodzimierz Piętka