Trzy dekady budowy monumentalnego kościoła i tworzenia żywej wspólnoty wspominano na jubileuszowej liturgii u św. Stanisława Kostki w Rypinie.
Bp Piotr Libera we wspólnocie parafialnej sw. Stanisława Kostki w Rypinie
Ks. Włodzimierz Piętka/GN
– Tu działa około 40 wspólnot i ruchów. Przez 2 lata przeżywaliśmy parafialny synod, na którym zastanawialiśmy się, jacy jesteśmy jako parafia, i jacy powinniśmy być. W te prace zaangażowało się ponad 100 osób. W ciągu tych 30 lat zbudowano okazały kościół, ale nie przestajemy budować żywego Kościoła, który będzie bardziej przypominał nasz dom i wspólnotę – podkreślał na spotkaniu z bp. Piotrem Liberą ks. prał. Marek Smogorzewski, proboszcz parafii.
Parafię erygował w 1982 r. bp Bogdan Sikorski, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. dr. Antoniego Podlesia. Wkrótce energiczny duszpasterz, przy pomocy parafian, przystąpił do budowy nowej świątyni. Jej konsekracja i dedykacja Najświętszemu Sercu Pana Jezusa nastąpiła w 1990 r. Dokonał jej biskup płocki Zygmunt Kamiński. Od 1997 r. proboszczem parafii jest ks. prał. Marek Smogorzewski.
W monumentalnym kościele zwracają uwagę witraże. Jak podkreślają znawcy, jest to największa powierzchnia witrażowa w Polsce: około 1000 m kw. szkła wypełniającego okna świątyni. Tylko okno witrażowe o powierzchni 212 m kw. jest największym sakralnym witrażem Europy. Zostały one zaprojektowane przez rypińską pracownię Bednarskich. Przestawiają dzieło stworzenia, odkupienia i uświęcenia. Są również przedstawienia Sądu Ostatecznego, Niepokalanej Maryi, św. Stanisława Kostki i bł. Jana Pawła II.
Ks. Włodzimierz Piętka