Nowy numer 17/2024 Archiwum

Szydłowo. Patriotyzm z nową formą przekazu

Mural przedstawiający żołnierzy 49. Pułku Piechoty na budynku Szkoły Podstawowej w Szydłowie przypomina nie tylko uczniom, kto jest ich patronem i za jakie wartości oddał życie.

Szkoła Podstawowa w Szydłowie k. Mławy ma zbiorowego patrona, a jest nim od 26 lat 49. Pułk Piechoty, w którego szeregach byli m.in. młodzi gimnazjaliści, którzy oddali życie w obronie granic Rzeczypospolitej. Walczyli w sierpniu 1920 r. m.in. na polach Szydłowa i okolic. Ich grób znajduje się na miejscowym cmentarzu parafialnym, zaś opiekę społeczną nad nim od ćwierćwiecza pełnią uczniowie Szkoły Podstawowej noszącej ich imię.

Ostatnio zrodził się pomysł, aby uczcić ich plastycznie na murze budynku szkoły. - Celem muralu byłoby ukazanie dziedzictwa przeszłości, bohaterstwa i aktualności żołnierzy 49. Pułku Piechoty, a także nawiązanie do historii wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., która toczyła się na naszej ziemi. Chodziło nam o przedstawienie na muralu walki sprzed 103 lat, obrony rodzin, dzieci i młodzieży ze współczesną świadomością wolności, którą zyskaliśmy dzięki tamtym zmaganiom i ofierze życia polskich żołnierzy. Możliwość życia, studiowania i podejmowania różnych inicjatyw dla rodzin i dla Polski mamy dziś dzięki tamtej ofierze i wyrzeczeniu młodych Polaków. Umieszczenie takiego muralu na szkole będzie wpisywać się w wychowanie patriotyczne, promocję wartości małżeństwa i rodziny, które to cele szkoła realizuje we współpracy z rodzicami. Łączy się to także niewątpliwie z polityką nowoczesnego patriotyzmu - mówi Magdalena Mitowska, dyrektor szkoły.

19 czerwca odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu. Rozpoczęto ją od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierzy 49. Pułku Piechoty i ks. dr. płk. Jana Więckowskiego, kapelana Błękitnej Armii gen. Hallera, znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Szydłowie. Modlitwie za poległych przewodniczył biskup Roman Marcinkowski. Potem w sali gimnastycznej szkoły odbył się koncert pieśni żołnierskich i patriotycznych, przygotowany przez uczniów, nauczycieli, absolwentów i rodziców. Dzieci śpiewały z pamięci kilka pieśni, trzymając w rękach biało-czerwone chorągiewki. Wszyscy uczniowie, a było ich ponad 200, ubrani byli w wykonane specjalnie na tę okoliczność koszulki z nadrukowanym napisem "49. Pułk Piechoty" oraz rysunkiem fragmentu muralu i logo sponsora GAZ-SYSTEM.

Dyrektor Magdalena Mitowska podziękowała firmom, dzięki którym powstał mural: zarządowi GAZ-SYSTEM, głównemu sponsorowi, oraz zarządowi PERN S.A. - darczyńcy. Biskup Roman pochwalił społeczność szkoły za zaangażowanie na rzecz pamięci o patronie. Otrzymał gromkie brawa, gdy na pytanie: "Gdzie jest Polska?" odpowiedział, że jest ona w Szydłowie, w sercach dzieci, młodzieży i dorosłych. Przywołał także historię z 1936 r., przywołaną przez ks. Wojciecha Kućkę w okolicznościowej broszurze "Śpiewajmy pamięć o tych dniach", gdy ówcześni uczniowie szkoły w Szydłowie przekazali 80 zł zysku ze spółdzielczego sklepiku szkolnego na zakup jednego karabinu ręcznego dla Armii Polskiej. Biskup Roman zachęcił, by szkoła dalej, jak przed II wojną światową, wychowywała takich młodych ludzi, świadomych patriotów.

Mural przedstawia dziesięć 4,5-metrowych postaci żołnierzy 49. Pułku Piechoty, wchodzących w skład Błękitnej Armii gen. Hallera, w różnych mundurach i postawach bojowych, wraz z napisem nazwy pułku oraz datą roku 1920. W centrum, nad wejściem do szkoły, został umieszczony orzeł w koronie z czasów II Rzeczypospolitej, a pod nim symboliczne zerwane kajdany niewoli. W dekoracji ściany przeważają polskie barwy narodowe: biała i czerwona. Projektantem i wykonawcą muralu jest dr Rafał Władysław Roskowiński, autor wielu murali historycznych i biograficznych w różnych częściach Polski i poza jej granicami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy