Nowy numer 11/2024 Archiwum

Posłuchajcie i módlcie się

Kim są wykonawcy tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w katedrze?

W tym roku organizatorzy postanowili zmienić nieco formułę festiwalu i zaprezentować podczas trzech kolejnych wieczorów festiwalowych polską, ludową monodię religijną okresu Wielkiego Postu. Uznano, że płocki Festiwal Muzyki Jednogłosowej jest znakomitym forum do prezentacji tego typu skarbów religijnej kultury muzycznej.

Prezentowane pieśni wielkopostne i utwory instrumentalne to małe, najczęściej anonimowe, arcydzieła poetycko-muzyczne, dokumentujące duchową wrażliwość polskiego ludu, który zawsze pozostawał wierny Kościołowi i ojczyźnie, mimo prześladowań i mrocznych dni niewoli. Warto o tym pamiętać, szczególnie w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

- Muzyka przekazywana od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej jest najcenniejszą perłą polskiej kultury. Wychodzimy z założenia, że jest ona wartością samą w sobie, jakością, którą fascynowali się wszyscy nasi literaccy i muzyczni geniusze - uważa Adam Strug, kurator festiwalu. To dlatego w tegorocznej edycji usłyszymy artystów praktykujących muzykę tradycyjną in crudo, czyli bez stylizacji.

Gościem pierwszego festiwalowego wieczoru będzie Mateusz Kowalski. Jest multiinstrumentalistą, który wykonuje muzykę tradycyjną. Jest uczniem wiejskich skrzypków, współtworzy liczne inicjatywy muzykanckie, uczy też gry na skrzypcach. Podczas koncertu towarzyszyć mu będą: Marcin Żytomirski (basetla) i Jakub Korona (bębenek). Poza instrumentami usłyszymy też utwory wokalne.

W sobotę z koncertem "Barokowe piety" wystąpią Adam Strug i Monodia Polska. Zespół ten praktykuje pieśni z wiosek drobnoszlacheckich i kurpiowskich w Łomżyńskiem. W koncercie usłyszymy pieśni pasyjne, w których podmiotem lirycznym jest Matka Boska Bolesna. Poza skodyfikowanymi, pojawią się też utwory endemiczne, znane jedynie w tamtych stronach.

Justyna Czerwińska jest absolwentką wokalistyki na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Jednocześnie praktykuje śpiew naturalny, z jego maestrią i manierami wykonawczymi. Czerwińska, oraz towarzyszące jej śpiewaczki: Agata Wróbel i Maria Puzyna - wykonają pieśni wielkopostne już w niedzielę, w ostatnim dniu festiwalu.

Wszystkie koncerty, od najbliższego piątku do niedzieli, rozpoczynają się o godz. 19. Organizatorami festiwalu są: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Urząd Miasta Płocka oraz Kuria Diecezjalna w Płocku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy