• facebook
 • rss
 • Co im w duszy gra?

  am

  dodane 18.11.2017 22:06

  Jeden z najstarszych konkursów poetyckich w Polsce - "Jesienna Chryzantema" ma swoich kolejnych laureatów.

  Ogólnopolski konkurs, organizowany przez płocki oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", skierowany jest przede wszystkim do młodych poetów. Obok długiej historii wyróżnia go też wyraźnie określona tematyka wierszy: religijna i patriotyczna. Przed niełatwym zadaniem stanęli więc zarówno uczestnicy, jak i jury, złożone z dr. hab. Przemysława Dakowicza, poety, krytyka literackiego, Krzysztofa Kuczkowskiego, poety, autora szkiców i recenzji literackich oraz muzycznych, a także Agnieszki Gościenieckiej, przewodniczącej zarządu płockiego "Civitas Christiana".

  - W przypadku takiej tematyki zazwyczaj wiele zestawów przychodzi od autorów szlachetnych, którzy mają piękną wizję świata, natomiast nie zawsze to, co spełnia kryterium religijności czy patriotyzmu jest wartościowe z punktu widzenia poezji - wyjaśniał przewodniczący jury Przemysław Dakowicz w czasie sobotniej gali konkursowej w Domu Darmstadt w Płocku. - Jak w każdym roku praca jurorów polega więc na tym poszukiwaniu złotego środka pomiędzy wartościami, które konkurs chce propagować, i które są ważne dla budowania wspólnoty, relacji międzyludzkich i kultury, a wysoką jakością literacką. Chodzi o wiersze znakomicie napisane, ale i nie gubiące tych wartości, które są ważne dla nas - mówił P. Dakowicz.

  W tegorocznej, 43 edycji "Jesiennej Chryzantemy" pierwszą nagrodę otrzymał Kacper Płusa z Łodzi, godło "Wadzenie się z Bogiem", za wiersze: "modlitwa II - błagalna", "modlitwa III - pokutna". II nagroda przypadła Karolinie Król z Rozdrażewa godło "Idunn" za wiersze: "Pentaptyk ze śmiercią w tle", "Jak rozpaść się i złożyć z powrotem", "Dawidowi", "Kamili".

  Karolina Król otrzymała też nagrodę Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" za wiersz poświęcony Prymasowi Wyszyńskiemu, pt. "Kardynał". Przyznano też nagrodę Dyrektora Instytutu Wydawniczego "Pax" w kategorii debiut. Otrzymała ją Klaudia Chudowolska z Warszawy, godło "Edward Ludian" za wiersz zatytułowany "Chłopiec obozowy".

  Jury przyznało też wyróżnienia finansowe, które otrzymały: Laura Chuchla z Piły, godło "SŁOWO" za wiersz zatytułowany "Pierwszy grzech", Dorota Suwała z Gostynina, godło "wiara" za wiersze: "Trudne słowa", "Tak bardzo niepodobni" oraz Dżesika Weronika Szymczyk z Ostrołęki, godło "LONDONO" za wiersz pt. "Pasja".

  - Muszę przyznać, że to jeden z trudniejszych konkursów, w których brałam udział, ale bardzo cieszę się, że tutaj jestem. Wielką trudność sprawiło mi dostosowanie wierszy do tematyki, aby były właśnie takie uporządkowane, religijne, a przecież religia dla każdego oznacza coś innego, tak jak i patriotyzm - mówi Klaudia Chudowolska, nagrodzona za wiersz "Chłopiec obozowy".

  Dlaczego taki temat? - Trudno jest powiedzieć poecie, co pisze, na ogół to są emocje, które rodzą się w danej chwili. Tą tematyką zaczęłam się interesować już dawno temu, ale sam wiersz zrodził się w jednej chwili. Wyobraziłam sobie chłopca, który jest zamknięty w obozie i to, co on może przeżywać, chociaż wiem, że nie jestem w stanie odzwierciedlić tych emocji. Wiersz jest mi bardzo bliski, bo kojarzy mi się z bezbronnym dzieckiem, a wszystkie dzieci są małe, bezbronne, kochane - mówi Klaudia. - Myślę, że ten konkurs zmusi mnie do pewnych refleksji, nad tym co myślę, co piszę, co czuję - dodaje.

  Podczas gali "Jesiennej Chryzantemy" odbył się "turniej jednego wiersza", w którym zwyciężyła wybrana jednomyślnie przez jury, złożone z nagrodzonych poetów, Alicja Wiśniewska.

  Ostatni akcent wydarzenia - koncert był również mocno związany z poezją. Przed publicznością zgromadzoną w Domu Darmstadt wystąpił poznański zespół Arete, który wykonuje własne kompozycje, do których słowa i melodie tworzy założyciel grupy Jerzy Struk.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół