• facebook
 • rss
 • Pod sztandarem Dekalogu

  ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 16.06.2017 15:55

  - W życiu trzeba nauczyć się doceniać dom i rodziców, szkołę i wychowawców, bo tego uczy nas IV przykazanie "Czcij ojca i matkę" - przypomniał bp Roman Marcinkowski w kościele parafialnym w Skołatowie.

  - Powinniśmy wciąż na nowo czytać i rozumieć Dekalog, aby lepiej zrozumieć nasze powołanie i odpowiedzialność, nasze prawa i obowiązki - mówił w homilii ks. biskup.

  Przy ołtarzu stanęły trzy poczty sztandarowe: szkoły powszechnej, szkoły gminnej i gimnazjum, które wyznaczają kolejne etapy rozwoju tej placówki edukacyjnej. 90 lat temu otrzymała ona swój pierwszy sztandar. To dla upamiętnienia tej rocznicy, niemal na zakończenie roku szkolnego, zorganizowano jubileuszowe obchody.

  - To, co robisz i czego uczysz się w szkole jest fundamentalne dla twojej przyszłości, bo nauka i zasady prowadzą cię do dojrzałego życia - mówił ks. biskup. - A życie, twoje, własne masz przeżyć ty sam. Proszę, nie obniżajcie poziomu tego życia, stawajcie się coraz lepsi w nauce i pracy. Stawiajcie sobie pytanie wzięte z Ewangelii, gdy Pana Jezusa pytano, które z przykazań jest największe. Wy pytajcie się: co jest najważniejsze - zachęcał uczniów. A nauczycielom i wychowawcom przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że młode pokolenie szuka w nich wzorców, odpowiedzi na ważne pytania i przykładu życia. - Nauczyciel ma uczyć młodych odpowiedzialności za przyszłość - mówił bp Roman w czasie uroczystości jubileuszowych w Skołatowie i Dzierzążni.

  W szkole w Dzierzążni zachował się pierwszy sztandar z 1927 roku, z wizerunkiem św. Stanisława Kostki oraz cztery krzyże podarowane szkole w 1938 roku. Sztandar i krzyże znikły ze szkoły w latach 50. ubiegłego wieku, ale na szczęście nie zostały zniszczone, tylko ukryte na poddaszu szkoły. Teraz, przy okazji uroczystości jubileuszowych dyrektor szkoły Franciszek Goszczyński wraz z radą pedagogiczną i uczniami przypomniał tę ciekawą historię.

  Więcej o historii sztandaru i krzyży ze szkoły w Dzierzążni w "Gościu Płockim" na 25 czerwca.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół