• facebook
 • rss
 • Paschalny człowiek to ty

  ks. Włodzimierz Piętka ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 16.04.2017 23:57

  Biskup płocki przewodniczył uroczystej Wigilii Paschalnej w płockiej katedrze.

  - Tej nocy Bóg zmienił nasze przeznaczenie. To, co ludzkie i nasze, należy "przejść z Jezusem", aby wszystko stało się w nas "paschalne" - tak można by sparafrazować słowa bp. Piotra Libera z kazania, które wygłosił w czasie Wigilii Paschalnej w katedrze.

  - Kto jest człowiekiem, temu cierpienie i śmierć pisane są na ziemi - znali tę prawdę moraliści i filozofowie starożytnej Grecji i Rzymu, znali ją mędrcy Babilonu i uczeni Izraela. Ale dzisiejsza noc rozjaśnia mroki tej prawdy tajemnicą Chrystusowego zwycięstwa: ta noc jest nocą światła, które rozdziera zasłonę ciemności; ta noc jest nocą słowa, które przypomina prawdę o Bożej miłości i miłosierdziu; ta noc jest nocą wody, która obmywa i oczyszcza; ta noc jest wreszcie nocą wiary, która bez lęku pozwala przekroczyć bramę śmierci. Bez lęku, bo przecież za nią kryje się nowe życie - mówił biskup płocki.

  Jak zauważył, od śmierci i zmartwychwstania Jezusa nasze życie i nasza śmierć mają charakter paschalny. - Sam Zbawiciel uczynił je paschą, to znaczy przejściem z trudów życia ziemskiego do udziału w radości życia wiecznego. Dzięki paschalnemu charakterowi naszego życia i naszej śmierci możemy jednoczyć się z Jezusem Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Jego zwycięstwo sprawiło, że my także możemy ciągle powstawać na nowo: możemy codziennie zaczynać od nowa, rozpoczynać to, co nam się wczoraj nie udało; możemy dźwigać się ze śmierci grzechu do życia w łasce; możemy wracać z oddalenia od Boga do bliskości z Nim; możemy zmartwychwstać z cierpienia i bólu do duchowej radości i nadziei. Paschalny charakter ma nasze codzienne życie, ale paschalny charakter ma także nasza śmierć - akcentował biskup.

  - Naszym zadaniem jest wzrastać w życiu Bożym i robimy to, jeśli postępujemy według zasad Ewangelii i Bożych przykazań. To jest nasza droga, nasze przejście, nasza pascha. Jezus prawdziwie zmartwychwstał! On żyje! Niech Jego Pascha umacnia nas w drodze ku życiu wiecznemu, abyśmy nawet w najtrudniejszych momentach naszej egzystencji nie tracili nadziei i z ufnością patrzyli w przyszłość.

  - W tej godzinie największej chrześcijańskiej radości życzę wam i wszystkim umiłowanym diecezjanom wszelkich łask od Zmartwychwstałego: niech Zwycięzca śmierci, piekła i szatana obdarza Was dobrym zdrowiem, radością i siłą do podejmowania stających przed wami każdego dnia nowych zadań; niech umacnia wiarę, nadzieję i miłość, których tak bardzo potrzebuje cały dzisiejszy świat; niech wreszcie w znaku pustego grobu napełnia pokojem i pewnością, że jesteśmy ludźmi paschalnymi, ponieważ w Jezusie przechodzimy ze śmierci do życia - mówił biskup Piotr.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół