"Pierwsza Brygada", "Przybyli ułani" i inne pieśni wybrzmiały na przasnyskim rynku w wieczór poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele farnym, którą sprawował ks. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha. W Eucharystii uczestniczyli żołnierze z jednostki wojskowej w Przasnyszu, przedstawiciele władz samorządowych, harcerze, członkowie GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich, poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji społecznych.
- Spotkaliśmy się tego wieczoru, aby modlić się za naszą Ojczyznę. Chcemy podziękować Bogu za wolność i za naszą małą ojczyznę, w której żyjemy. Będziemy modlić się w tej Mszy św., aby Bóg błogosławił Polsce, która już od 1050 lat jest krajem chrześcijańskim - zaznaczył ks. Andrzej.
Do rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nawiązał w kazaniu ks. Krzysztof Cymerman, wikariusz parafii św. Wojciecha. - Co zrobić, aby to, co odczuwali Polacy w 1918 roku, pojawiło się też dzisiaj? - pytał. - Przez wieki receptą dla naszego kraju były trzy słowa: "Bóg, honor i ojczyzna" - w tej kolejności, nie w innej. Bóg stawiany na pierwszym miejscu zawsze powodował to, że pozostałe rzeczy są na miejscu właściwym. Honor, a więc poczucie, że mam być dobrym człowiekiem. I wreszcie ojczyzna, która tak naprawdę wypływa z dwóch poprzednich - z wiary w Boga i z tego, że chcę być dobrym człowiekiem. Te trzy słowa - dzisiaj, niestety, zwykle używane hasłowo - przez wieki były przez Polaków wyryte w sercach, były stosowane. Dlatego staje dziś przed nami ogromnie trudne zadanie, abyśmy jako chrześcijanie, katolicy pokochali Polskę i abyśmy tę miłość przekazywali nowym pokoleniom - akcentował ks. Krzysztof.
Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przy świetle niesionych pochodni udali się na rynek. Tam dołączył do nich gość specjalny - marszałek Józef Piłsudski, któremu towarzyszył jego adiutant Bolesław Wieniawa-Długoszowski. W ich obecności odbyły się promocje żołnierzy przasnyskiej jednostki na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczone zostały odznaczenia. Po Apelu Pamięci zebrani na rynku uczestniczyli we wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych pod przewodnictwem Miejskiego Chóru Męskiego.
Uroczystości zakończyły się uroczystym pochodem pod pomnik 90-lecia odzyskania niepodległości, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.
Wojciech Ostrowski