Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nie tylko dla regionalistów

Ukazał się trzeci tom Rocznika Przasnyskiego.

Publikacja, wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i Muzeum Historyczne, zostało zaprezentowane podczas spotkania promocyjnego w muzeum. Na okładce, jak zwrócił uwagę Piotr Kaszubowski, prowadzący spotkanie prezes TPZP i przewodniczący rady redakcyjnej "Rocznika", po raz pierwszy umieszczono oficjalnie zatwierdzony herb gminy Krasne, nawiązujący do herbu rodziny Krasińskich, których gniazdem rodowym jest ta miejscowość. W "Roczniku" opublikowane zostały wzory insygniów tej gminy, opracowane przez Roberta Szydlika, oraz ich obszerny wywód genealogiczny pióra Adama A. Pszczółkowskiego.

Tak jak w poprzednich latach wiele miejsca poświęcono historii północnego Mazowsza. O dziejach pierwszego kościoła w Jednorożcu, który, co ciekawe, zbudowano w … jedną noc, pisze Maria Weronika Kmoch. Leszek Pszczółkowski i Wojciech Łukaszewski poświęcili swoje teksty działalności ostrołęckiej Służby Bezpieczeństwa. Pierwszy z nich odsłania kulisy działań podejmowanych przez SB i MO podczas peregrynacji obrazu Jasnogórskiego w 1975 r. w Przasnyszu. O pamiątkowych medalach związanych z osobą kardynała Aleksandra Kakowskiego interesująco pisze Waldemar Krzyżewski, honorowy prezes TPZP. Natomiast przebieg walk podczas powstania styczniowego na terenie powiatu przasnyskiego przybliża tekst Zbigniewa Lorenca.

W dziale "Forum regionalne" znajdujemy m.in. artykuł Ireny Kotowicz-Borowy o obrzędzie poświęcenia pól na ziemi ciechanowskiej oraz refleksje Jana Chmielewskiego o upamiętnianiu grobów i cmentarzy wojennych, w których pochowano żołnierzy niemieckich.

Opublikowane zostały również prace nagrodzone w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Alfreda Borkowskiego. Nie zabrakło też miejsca na wspomnienia o związanych z przasnyską kulturą osobach, które odeszły ostatnio do Pana. Ich pamięć uczestnicy spotkania uczcili chwilą ciszy.

Wydawnictwo ukazało się dzięki finansowemu wsparciu powiatu przasnyskiego, nadleśnictw: Przasnysz i Parciaki, Banku Spółdzielczego w Przasnyszu oraz gmin: Krasne i Jednorożec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy