• facebook
 • rss
 • Patronuje im papież Polak

  Agnieszka Otłowska Agnieszka Otłowska

  dodane 22.10.2016 14:29

  Gimnazjum w Radzanowie n. Wkrą świętowało 10. rocznicę nadania placówce imienia Jana Pawła II.

  Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym, której przewodniczył bp Mirosław Milewski.

  - Wasz jubileusz pięknie wpisuje się we wielkie dziedzictwo św. Jana Pawła II i utrwala pamięć o nim. Proszę was, strzeżcie tego dziedzictwa. Ale to jego patronowanie wam niech nie będzie tylko teoretyczne i na pokaz. Organizujecie różne inicjatywy, poprzez które, będzie poznawać św. Jana Pawła II. To wszystko jest bardzo ważne w procesie wychowawczym. Pamiętajcie, że macie przede wszystkim potężnego orędownika w niebie. Naśladujcie go, podziwiajcie i módlcie się do Boga za jego przyczyną - mówił w czasie homilii bp Milewski.

  Zwrócił uwagę, że wybór konkretnego patrona w przypadku instytucji takiej, jak szkoła, jest jednocześnie wyborem pewnego modelu wychowawczego, jaki placówka szkolna chce realizować. Zaznaczył, że patron szkoły powinien cieszyć się na tyle wielkim autorytetem, aby być przykładem do naśladowania nie tylko wychowanków, ale także dla nauczycieli, dyrekcji i rodziców czy opiekunów.

  - W waszym programie wychowawczym, w punkcie "cele wychowawcze" przeczytać można, że zależy wam na wszechstronnym rozwoju osobowym ucznia. Chcecie rozwijać zarówno sferę intelektualną, psychiczną, społeczną, fizyczną, estetyczną, ale także sferę moralną i duchową. To bardzo dobry kierunek. Człowieka trzeba traktować i rozumieć całościowo. Nie ulegajcie, zatem modom, nie dawajcie wciągnąć się w pułapki "nowoczesnej edukacji". Przekazujcie i przyswajajcie "zdrową naukę". Idąc po sprawdzonych śladach waszego patrona, budujcie na wartościach i na dekalogu. Nie bójcie się ich obecności w waszej szkolnej wspólnocie - mówił bp Mirosław.

  W czasie Mszy św. uczniowie klas pierwszych Publicznego Gimnazjum złożyli uroczyste ślubowanie, w którym zobowiązali się kierować w życiu zasadami wynikającymi z chrześcijańskiej tożsamości. Po zakończonej Eucharystii nauczyciele, uczniowie wraz z rodzicami oraz goście uroczystości przemaszerowali do szkoły. Na czele szły poczty sztandarowe wszystkich pięciu gimnazjów z powiatu mławskiego noszących imię świętego. Tam wszyscy spotkali się na uroczystej akademii, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego.

  - Jesteśmy dumni, że nasze gimnazjum nosi imię wybitnego z Polaków - mówił Witold Okumski, dyrektor szkoły. Głos zabrali również zaproszeni goście, wśród nich samorządowcy i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. W części artystycznej wystąpili uczniowie gimnazjum. Przytoczyli opisy wydarzeń z życia Jana Pawła II oraz przypomnieli pontyfikat polskiego papieża śpiewając i recytując fragmenty jego twórczości.

  Pamiątką dla gości uroczystości było drewniane drzewko z wypisanymi myślami papieża rodaka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół