• facebook
 • rss
 • Vistula z Potańcówką

  Agnieszka Małecka Agnieszka Małecka

  dodane 20.08.2016 12:30

  Od wtorku rusza najstarszy festiwal folklorystyczny w Polsce. Podczas 5. edycji Vistula Folk Festival w Płocku wystąpią zespoły z Indonezji, Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji, Turcji oraz polska kapela Tęgie Chłopy.

  Koncerty tego festiwalu, promującego polską tradycję folklorystyczną i prezentującego folklor innych krajów, to barwne widowiska dla całych rodzin. Jego wizytówką jest wysoki poziom artystyczny zespołów, a także bajecznie kolorowe stroje artystów i wręcz akrobatyczne umiejętności tancerzy. W ubiegłym roku na scenach festiwalowych wystąpiło ok. 300 artystów, a koncerty obejrzało około. 6 tys. osób.

  Kogo zobaczymy tym razem? Aż z Indonezji przyjechać ma do Płocka zespół Universitas Padjadjaran Bandung, który kultywuje tradycje z wielu indonezyjskich prowincji. Z północnej Hiszpanii, z Kraju Basków przybędzie grupa taneczna Elai-Alai, która powstała w 1962 r. z inicjatywy społecznej miasta Portugalete. Elai-Alai prezentuje muzykę i tańce z różnych regionów w Kraju Basków. W czasie VFF wystąpią także słowacka muzyczno-wokalna grupa Toplan oraz ukraiński zespół Sonechko z Żytomierza, miasta partnerskiego Płocka. Na scenie nie może zabraknąć gospodarza Vistula Folk Festival - płockiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wisła”.

  W piątkowy wieczór starówką płocką zawładną Tęgie Chłopy - zespół, który kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej, niestylizowanej formie. Podczas Potańcówki Ludowej w ruch pójdą skrzypce, tuba, akordeon, baraban, klarnet i saksofon altowy. Tym bogatym instrumentarium i repertuarem muzycy nawiązują do tradycyjnych kapel grających dawniej na weselach i wiejskich zabawach w okolicach Łagowa i Opatowa. Kapelę tworzą muzycy zaangażowani w organizację Kieleckiego Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa.

  Vistula Folk Festiwal rozpocznie się już w najbliższy wtorek, 23 sierpnia, prezentacją zespołów na Starym Rynku. Artyści wystąpią także na scenach w parku Północnym na Podolszycach i w amfiteatrze. Poza koncertem w amfiteatrze wszystkie wydarzenia festiwalu mają charakter otwarty, bezpłatny.

  Organizatorem festiwalu jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

  Program Vistula Folk Festival 2016

  23 sierpnia, 15.30 - prezentacja zespołów na Starym Rynku

  24 sierpnia, 18.00 - koncert inauguracyjny w parku Północnym

  26 sierpnia, 18.00 - potańcówka ludowa z zespołem Tęgie Chłopy

  27 sierpnia, 19.00 - koncert galowy w amfiteatrze (wstęp 10 zł; bilety w bileterii POKiS, ul Tumska 9a, na stronie www.pokis.infoserw.pl oraz przed koncertem w amfiteatrze)

  28 sierpnia, 11.30 - Msza św. z udziałem zespołów w katedrze; 12.30 - korowód folklorystyczny ulicami starówki z katedry na Stary Rynek; godz. 13 - zabawy folkowe zespołów z mieszkańcami

  Od 26 do 28 sierpnia na Starym Rynku będzie odbywał się także Jarmark św. Bartłomieja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół