Nowy numer 16/2018 Archiwum

Jest Bóg i czegóż ci więcej?!

Przypominamy wybrane słowa kard. Karola Wojtyły, wypowiedziane 40 lat temu, na zakończenie peregrynacji obrazu Jasnogórskiego w diecezji płockiej.

Przypomnijmy, że pierwsze nawiedzenie diecezji płockiej trwało od 30 listopada 1975 r. do 6 listopada 1976 r. Na rozpoczęcie peregrynacji do Przasnysza przyjechał i kazanie wygłosił kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski. Do płockiej katedry, na zakończenie przybył kard. Karol Wojtyła. On też wtedy wygłosił kazanie. Oto jego niektóre fragmenty:

- W czasie swojej pierwszej peregrynacji do domu św. Elżbiety i Zachariasza Maryja przyniosła w sobie Boga, Zbawiciela świata. Tak się zaczęło Jej wielkie posłannictwo życiowe, taka też jest do dzisiaj Jej apostolska misja wobec ludzkości, narodów, człowieka – przynosić Boga, dawać Jezusa. Jest to pełnia, szczyt apostolstwa.

- Maryja przynosi ludziom Boga-Potęgę i Zbawienie, a Bóg daje nam siebie przez Maryję-Matkę, aby się do nas jeszcze bardziej przybliżyć. Za to należy się Bogu i Maryi najwyższa wdzięczność.

- Odpowiednikiem tego pierwszego Nawiedzenia było inne – Zesłanie Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku jerozolimskim. Jak z łona Maryi wyszedł Bóg-Człowiek, Zbawiciel świata, tak w obecności Maryi w Wieczerniku wyszedł Kościół zbawiający, który stale rośnie i prowadzi misję apostolską.

- Przez to zbawcze Nawiedzenie Maryja mówi nam: jest Bóg i czegóż ci więcej! Posłannictwo apostolskie Maryi w obrazie jasnogórskim wędrującym po Polsce jest równocześnie boskie i ludzkie, bardzo osobiste i społeczne. Ona daje nam Boga i oczekuje od nas dawania wyraźnego świadectwa o Nim- mówił kard. Wojtyła w płockiej katedrze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma