• facebook
 • rss
 • Świadkowie millennium

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 06.06.2016 22:52

  W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego modlił się bp Piotr Libera wraz z ośmioma księżmi - złotymi jubilatami.

  - Patrząc na was uświadamiam sobie, że patrzę w oczy uczestników wielkich wydarzeń historycznych, które dokonały się w naszej ojczyźnie w ciągu ostatniego półwiecza - tak zwrócił się do złotych jubilatów bp Piotr Libera. W czasie Mszy św. w kaplicy WSD księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.

  - Jesteście szczególnym rocznikiem, w pewnym sensie "rocznikiem milenijnym", bo przyjęliście święcenia kapłańskie wtedy, kiedy Kościół w Polsce obchodził 1000-lecie chrztu naszej ojczyzny. Jesteście szczególnym rocznikiem także z tego powodu, że swój jubileusz 25-lecia kapłaństwa przeżywaliście w 1991 roku, kiedy nasze miasto – Płock, nawiedzał największy pielgrzym naszych czasów - św. Jan Paweł II. Zapewne wielu z was uczestniczyło w tym wydarzeniu przeżywając papieską Eucharystię w otoczeniu powierzonych sobie parafian. Jesteście wreszcie rocznikiem szczególnym, bo swój złoty jubileusz kapłaństwa przeżywacie właśnie teraz - w 2016 roku, gdy tak wiele ważnych rzeczy dzieje się zarówno w Kościele powszechnym, jak i naszym płockim: Rok Miłosierdzia, ogłoszony przez papieża Franciszka; zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej; obchody 1050-lecia chrztu Polski; czy wreszcie 25. rocznica pobytu w Płocku św. Jana Pawła II - wyliczał bp Piotr Libera w kazaniu.

  - Wy mieliście szczęście przeżywać swoje kapłaństwo, uczestnicząc w epokowych momentach historii naszej diecezji i naszej ojczyzny - dodał ks. biskup.

  W imieniu księży jubilatów głos zabrał ks. prof. Ryszard Knapiński. - Uświadamiamy sobie, że bycie kapłanem to dawanie światu Boga, to życie dzień i noc z Jezusem, obcowanie z Jego mocą. Wiele przeżyliśmy w Kościele i w świecie. Dziś jesteśmy czasem pokancerowani przez wiek i chorobę, ale dobrze wiemy, że nasze cierpienie i trud życia są wartością dodaną do łaski kapłaństwa, a nie ograniczeniem - mówił ks. profesor.

  Ośmiu księży diecezji płockiej, którzy 12 czerwca 1966 roku przyjęli święcenia kapłańskie świętują złoty jubileusz. Są nimi: ks. Stefan Czarnecki - emerytowany proboszcz parafii Szreńsk, ks. Jan Bogumił Grzybowski - emerytowany proboszcz parafii Opinogóra, ks. Ryszard Jan Knapiński - emerytowany wykładowca na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ks. Edward Pacek - emerytowany proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Modlinie, ks. Jan Pikulski - emerytowany proboszcz parafii Kamienica, ks. Józef Bolesław Pokorski - emerytowany proboszcz parafii Pałuki, ks. Franciszek Różański - emerytowany proboszcz parafii farnej w Przasnyszu, ks. Mirosław Antoni Wiśniewski - emerytowany proboszcz parafii Duninów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół