W płockiej parafii św. Stanisława Kostki procesja Bożego Ciała przeszła ulicami osiedli. Po raz pierwszy w Stanisławówce tej uroczystości przewodniczył ksiądz biskup.
- Dzisiejsza uroczystość jest zatrzymaniem się nad obecnością Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Pod postaciami chleba i wina Jezus obecny jest w świecie, między nami. Obecny jest, aby nas tu i teraz do końca świata zbawiać - mówił podczas Mszy św. w Stanisławówce bp Roman Marcinkowski, przewodnicząc liturgii w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
- On jest obecny pod postaciami chleba, abyśmy mogli poznać swoją cenę. Jest to cena człowieczeństwa. A ceną tą jest życie i śmierć Chrystusa. Kim zatem jest człowiek, w oczach Boga, skoro Jezus zapłacił taką cenę za niego. Skoro Jezus pozostaje pod postaciami chleba, aby stać się dla nas pokarmem? Czy ja rozumiem, że jestem Boży, czy zdaję sobie sprawę, że należę do Boga? Czy mieści mi się w głowie, że jestem stworzony Bożą wszechmocą i odkupiony Bożą miłością? Moim pokarmem stał się Syn Boży, który pozostał dla każdego. Czy rozumiem dlaczego nie można zabić żadnego człowieka, tego nienarodzonego, pod sercem matki, czy rozumiem, dlaczego nie można zabijać człowieka w Syrii, Iraku, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, ani gdziekolwiek indziej! Czy rozumiem, skąd ta miłość wypływa? - mówił bp Roman.
W homilii zauważył też, że nie może dziwić chrześcijanina Msza św. sprawowana nie tylko w kościele, ale w różnych miejscach i przy różnych okazjach. - Przecież cały człowiek, cała działalność człowieka i jego aktywność została odkupiona męką i śmiercią Chrystusa - akcentował.
- Do tego publicznego wyrażenia wiary w Jego obecność mamy święte prawo! I nikt nie może nam tego prawa odbierać. Niech tak będzie w naszym życiu, by każdy i każda z nas był monstrancją - powiedział na zakończenie.
Po Mszy św. procesja Bożego Ciała wyruszyła ulicami parafii: Kilińskiego, 3 Maja, Piękną i Aleją Jachowicza na plac przed kościołem. Cztery ołtarze eucharystyczne przygotowały grupy i wspólnoty parafialne: Wspólnota Krwi Chrystusa, Żywy Różaniec i Rodzina Radia Maryja, Stowarzyszenie Współpracowników Salezjańskich oraz Petroklezja i Oratorium. Podczas liturgii i procesji zagrał chór i orkiestra Salezjańskiej Szkoły Muzycznej z Lutomierska.
am