• facebook
 • rss
 • Z bakcylem historii

  am

  dodane 13.04.2016 15:09

  W tym roku konkurs, organizowany przez Stowarzyszenie "Patria Polonia" i Książnicę Płocką, rozpoczyna ciąg wydarzeń związanych z 1050. rocznicą chrztu Polski.

    Szabla Komendanta przyznana została m.in. ALO przy PWSZ w Płocku
  Agnieszka Małecka /Foto Gość
  53 prace z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Płocka i powiatu wpłynęły na literacki konkurs "O Szablę Komendanta". Jego temat nawiązywał w tym roku do wielkiego jubileuszu - "Historie pastorałem i mieczem pisane. Śladami chrystianizacji ziemi mazowieckiej". Laureatką została Aleksandra Kamińska godło "Posanna" z Gimnazjum nr 13 z oddziałami dwujęzycznymi im. gen. Józefa Hallera w Płocku, drugie miejsce przypadło Aleksandrze Bednarek godło "Linda" z LO w ZS im. S. Staszica w Gąbinie, a trzecie - Zuzannie Gaworskiej godło "Demelza" z Sielc, uczennicy LO im. S. Małachowskiego w Płocku.

  Jury konkursowe w składzie: ks. prof. Waldemar Graczyk, Joanna Banasiak - dyrektor Książnicy Płockiej oraz Piotr Wodtke ze Stowarzyszenia "Patria Polonia" przyznało też wyróżnienia dla Marii Czajkowskiej godło "Marcza" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie oraz Karolinie Kruszewskiej godło "Kruszyna" z Zaborowa z LO w ZS im. Jana Śniadeckiego LO w Wyszogrodzie.

  Wręczono też Szablę Komendanta dwóm społecznościom szkolnym w Płocku - Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu przy PWSZ oraz Szkole Podstawowej nr 5, która po raz kolejny przygotowała ciekawy program artystyczny, prezentowany podczas gali finałowej konkursu.

    Wręczenie nagród autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac
  Agnieszka Małecka /Foto Gość
  O początkach tego przedsięwzięcia wspominał Dariusz Włodarczyk, prezes Stowarzyszenia "Patria Polonia". - Skąd idea takiego konkursu? Miałem przyjemność poznać pana kpt. Marka Gajewskiego. Był człowiekiem niezwykłym. Na krótko przed swoją śmiercią podczas jednego ze spotkań powiedział mi: "Musisz się określić, czy wy, jako stowarzyszenie, chcecie coś po sobie zostawić, czy po prostu chcecie się bawić...". Pomyślałem, że można przekazywać wiedzę o miejscach, o ludziach, wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszego miasta, powiatu - wspominał D. Włodarczyk.

  Prezes stowarzyszenia zauważył też, że dzieci i młodzież interesują się historią, o ile wcześniej ktoś ich do tego zachęci. - Dlatego, jako stowarzyszenie, chcemy poprzez mundur, barwę, tradycję broni jednostki, która stacjonowała w naszym mieście - 4 Pułku Strzelców Konnych, poprzez udział w uroczystościach, w upamiętnianiu rocznic przybliżać historię lokalną i podnosić poziom patriotyzmu - powiedział podczas gali.

  Młodym zwycięzcom i ich opiekunom - nauczycielom, którzy towarzyszyli im w drodze po laur konkursowy - gratulował w imieniu bp. Piotra Libery ks. Rafał Bednarczyk z Wydziału Katechetycznego kurii płockiej.

  Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym biskupa płockiego, marszałka województwa mazowieckiego, starosty płockiego i prezydenta Płocka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół