• facebook
 • rss
 • Będzie rodzina, będzie rozwój

  Agnieszka Otłowska

  dodane 26.02.2016 23:17

  W ramach spotkań podsumowujących 100-dniową pracę rządu, premier Beata Szydło odwiedziła m.in. Maków Mazowiecki.

  Podsumowanie 100 dni rządu, a także zapowiedzi przyszłych ustaw były tematem spotkania premier Beaty Szydło z seniorami i mieszkańcami Makowa Mazowieckiego. Na spotkanie przybyli mieszkańcy i władze miasta.

  - Dzisiaj mija 100 dni, od kiedy rządzimy i to pierwszy czas, kiedy trzeba się przed wyborcami rozliczyć z tego, co się już zrobiło - mówiła premier Beata Szydło w czasie spotkania. Odniosła się do spraw, które udało się zrealizować, i tych, które wciąż są do wypracowania.

  Premier Szydło przypomniała, że projekt "Rodzina 500 plus" to najważniejszy program rządu, przyjęty w bardzo szybkim tempie. Projekt ma, z jednej strony zapewnić wsparcie rodzin w trudnej sytuacji materialnej, oraz być sygnałem, że polski rząd będzie wspierał rodziny. – Rodzina dla naszego rządu jest jednym z najważniejszych priorytetów – oznajmiła premier.

  Podczas wizyty szefowa rządu zapowiedziała, że do programu dodawane będą już wkrótce "kolejne elementy". - Będziemy dodawać rzeczy, które są ważne dla polskich rodzin - zaakcentowała. - Pięćset złotych na dziecko, to program, który jest już podpisany przez prezydenta i od kwietnia te pieniądze zaczną trafiać do polskich rodzin - przypominała.

  Premier Szydło zwróciła uwagę, że w ciągu 100 dni udało się wdrożyć inne rozwiązania służące rodzinie: ustawę znoszącą obowiązek szkolny sześciolatków oraz ustawę zakazującą odbierania rodzicom dzieci ze względu na biedę.

  Szczególną uwagę skupiła na seniorach, bo to do nich zwróciła się swym słowem. - Polscy seniorzy mają bardzo niskie odchody. Jest naprawdę nieliczna grupa tych, którzy mają wystarczające dochody na tyle, aby spokojnie móc myśleć o przyszłości.  Dlatego musimy wprowadzić realne rozwiązania, które poprawią sytuację materialną seniorów - mówiła premier Szydło.

  Premier oznajmiła, że już został złożony w Sejmie projekt ustawy zakładający możliwość darmowego nabywania leków dla osób po 75. roku życia. - Wiem, że to nie jest wszystko, co powinniśmy dla seniorów zrobić, ale to jest ten pierwszy krok - wyliczała Szydło.

  - Jeżeli krok po kroku będziemy realizowali ten program, to i tutaj będziemy mogli powiedzieć na końcu kadencji, że udało nam się stworzyć program, który w znaczącym stopniu poprawia byt seniorów - mówiła premier. Zapowiedziała, że planowana ustawa zacznie obowiązywać jeszcze w 2016 roku.

  Premier Szydło odniosła się również do programów rozwojowych, które będą  zabezpieczały jednostki, a także wskazywała na pomoc polskim rolnikom. Nawiązała również do ustawy umożliwiającej szerszy dostęp do ubezpieczeń rolniczych i upraw, którą niebawem przyjmie Sejm. - Na pewno jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, jeżeli chodzi o wsparcie wsi - podkreśliła. Zwróciła uwagę, że do poprawy sytuacji rolników przyczyni się także program "Rodzina 500 plus".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • MarianNowak
   27.02.2016 17:08
   Pani premier Szydło w bardzo uproszczony i bardzo ograniczony sposób chce poprawić byt seniorów i to działanie absolutnie nie da nam oczekiwanych efektów wbrew temu co mówi premier Szydło. Analiza szczegółowych polityk rządu PIS wykazuje, że żadna nie uwzględnia w programach zadań wynikających ze zmian sytuacji demograficznej Polski. Dotyczy to w istocie wszystkich przedmiotowych zakresów polityki społecznej. W zabezpieczeniu społecznym (ubezpieczenie społeczne, pomoc i opieka, ochrona zdrowia, pomoc rodzinie) nie uwzględnia się zadań wynikających z rosnącej liczby osób w wieku poprodukcyjnym, w tym w wieku podeszłym (80+). Zasady ustalania i waloryzacji świadczeń nie zapewniają dochodów w odpowiedniej proporcji do rosnących wraz z wiekiem wydatków. W systemie opieki i pomocy społecznej nie uwzględnia się skutków zmniejszającego się potencjału opiekuńczego rodziny dla sytuacji najstarszej populacji. Dostępność usług w zakresie geriatrii, rehabilitacji i pielęgnacji jest wręcz niedostateczna, co dla osób w zaawansowanym wieku skutkuje wzrostem kosztów leczenia oraz komplikacjami w ich zdrowiu. Ograniczony dostęp do rehabilitacji skazuje na utratę sprawności. Oszczędności w wydatkach na leczenie i rehabilitację są w przypadku ludzi starych bardzo „kosztowne”; ich skutkiem są wysokie koszty opieki i pielęgnacji osób niesamodzielnych. . Powszechne zatrudnianie osób młodych na „umowy śmieciowe” znacząco obniża koszty pracy. Tym samym powoduje „wypychanie” z rynku pracy osób w wieku niemobilnym, które nie mogą, ze względu na konieczność posiadania ubezpieczenia społecznego, „konkurować” na rynku pracy z osobami młodymi.Osoby starsze mieszkają w mieszkaniach niedostosowanych do ich potrzeb i możliwości, w większości w mieszkaniach o niskim standardzie technicznym i niedostatecznie wyposażonych. W Polsce nie ma programu dostosowywania mieszkań do zmieniającej się sytuacji osób o ograniczonej z powodu stanu zdrowia lub/i wieku sprawności. Złe warunki zamieszkania obniżają poziom i warunki życia osób starszych i niesamodzielnych. Zmiany wymaga obecny system edukacji osób starszych, gdyż przygotowanie do aktywnej starości wymaga wdrożenia wielu programów z kilkunastoletnim wyprzedzeniem, aby uzyskać efekt aktywnego starzenia się w czasie odpowiednim dla danej populacji. W mediach publicznych, w utworach kultury musi nastąpić zmiana wizerunku osoby starszej, traktowanej jako synonim zacofania, obciążenia finansów publicznych oraz głównej przeszkody w realizacji modernistycznych zamierzeń społeczeństwa. Konieczna jest zarówno zmiana języka opisującego ludzi starych, jak i zmiana negatywnego wizerunku, który uporczywie utrwalany jest w medialnych przekazach. Negatywne stereotypy osób starszych (starych) upowszechniane są los starca zależy od kontekstu społecznego – wprowadzenie przez kulturę, szczególnie tzw. masową (popularną, niską). W społecznym odbiorze traktowane są one często jako formy przemocy, dyskryminacji i wykluczenia.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół