• facebook
 • rss
 • Dojrzewanie pod krzyżem

  wp

  dodane 14.02.2016 21:52

  - Wielki Post to uprzywilejowany czas, aby zacząć spełniać swe obowiązki, jak się Bogu podoba - mówił w pierwszym kazaniu pasyjnym w katedrze ks. prof. Czesław Rychlicki.

  Wieloletni wykładowca teologii dogmatycznej w płockim seminarium duchownym - ks. prof. Czesław Rychlicki - w swoim słowie zwrócił uwagę, że Wielki Post ma służyć pogłębionej formacji ludzkiej ochrzczonych. Na jej fundamencie należy dopiero budować własną pobożność. Nawiązując do czytań biblijnych z 1. niedzieli Wielkiego Postu, ks. prof. Rychlicki mówił: - Jezus dla nas oddalił się na pustynię i zwycięski stamtąd powrócił, spełniając z pokorą wolę Ojca. Z Jego przykładu płyną dla nas Boże rady na Wielki Post.

  Jakie są te rady? Kaznodzieja wymienił: - W tym czasie chodzi o przyjęcie i realizację Jezusowej zachęty: "Nawróćcie się i uwierzcie..."; chodzi o rzeczywiste nawrócenie wnętrza człowieka: o wzrost w Nim i naśladowanie Go w codzienności; o słuchanie słowa Bożego, o gorliwą modlitwę i spełnianie czynów miłości. Ale przede wszystkim chodzi o zrozumienie, że Wielki Post sprzyja dojrzewaniu w człowieczeństwie i chrześcijaństwie - akcentował ks. profesor.

  - Jedynie dobra formacja ludzka jest podstawą do duchowego wzrostu, w każdym zawodzie i powołaniu. Chodzi o uświęcenie przez codzienną pracę zawodową, jakakolwiek by ona była. Kimkolwiek jesteś, jakikolwiek zawód wykonujesz, tak czyń, by korzystał z tego drugi człowiek, a ty, byś umacniał swój osobisty kontakt z Bogiem - zwracał uwagę ks. prof. Rychlicki.

  Pasyjne nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. kan. dr Janusz Filarski, i w którym uczestniczyli m.in. klerycy i profesorowie WSD oraz biskup płocki Piotr Libera i biskup nominat Mirosław Milewski, zakończyła procesja eucharystyczna we wnętrzu bazyliki katedralnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół