Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pięć pożegnań

Księża starsi i młodsi, doświadczeni duszpasterze i budowniczowie kościołów... Wspominamy kapłanów zmarłych w tym roku.

Ks. kan. Edmund Antczak był emerytowanym proboszczem parafii Sarbiewo. Przeżył 76 lat, w kapłaństwie - 53. Pochodził z parafii Płoniawy (obecnie diecezja łomżyńska). W 1962 roku przyjął święcenia kapłańskie, a następnie pracował jako wikariusz w parafiach: Suserz, Dzierzgowo, Zakroczym, Winnica, Sierpc, Pułtusk, Wyszków i Bodzanów. Przez 10 lat był proboszczem w Radzanowie k. Płocka i przez kolejne 10 w Sarbiewie. Od 1999 r. mieszkał w Domu Księży Emerytów w Płocku. Zmarł 31 stycznia, został pochowany w Płoniawach.

Ks. prał. Marek Makowski był ekonomem diecezjalnym i emerytowanym proboszczem parafii Święte Miejsce. Zmarł w wieku 59 lat. Pochodził z parafii Nowe Miasto. W 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w parafii farnej w Przasnyszu, Szelkowie i Płońsku. Był diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie. W 1992 r. został proboszczem parafii Kobylniki, a w 1997 r. proboszczem parafii Bodzanów. Następnie został mianowany dyrektorem ekonomicznym Wyższego Seminarium Duchownego, a rok później - ekonomem diecezjalnym i dyrektorem Administracji Kościelnymi Obiektami Diecezji Płockiej. Zwolniony z zajmowanych funkcji w sierpniu 2007 r., został mianowany proboszczem parafii Święte Miejsce. Funkcję tę pełnił do 18 maja br., z której zrezygnował z powodu długiej i ciężkiej choroby. Był kapelanem Jego Świątobliwości i kanonikiem gremialnym Kapituły Katedralnej Płockiej. Zmarł 8 lipca, został pochowany w Nowym Mieście.

Ks. kan. Eugeniusz Lubczyński był jednym z najstarszych kapłanów diecezji płockiej. Urodził się w 1928 r. w parafii Kraszewo. Święcenia kapłańskie otrzymał 60 lat temu - 23 stycznia 1955 roku. Pracował jako wikariusz w Wyszogrodzie i Pomiechowie, a następnie jako proboszcz w Parciakach, Dobrzykowie, Pniewie i Tłuchowie. Zmarł 26 września. Został pochowany w Parciakach (obecnie diecezja łomżyńska).

Ks. kan. Zbigniew Kurkiewicz był proboszczem parafii św. Mateusza Apostoła w Zielonej Ciechanowskiej i budowniczym nowego kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP. Pochodził z Mławy. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku. Pracował jako wikariusz w parafiach: Krasnosielc, u św. Piotra Apostoła w Ciechanowie, w płockiej katedrze, u św. Marcina w Gostyninie, u św. Stanisława Kostki w Rypinie, u św. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Modlinie. Przez ostatnie 18 lat był proboszczem parafii św. Mateusza w Zielonej Ciechanowskiej. Jeszcze w lipcu doczekał się nawiedzenia swej parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Zmarł 5 października w wieku 56 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Został pochowany w Mławie.

ks. kan. Józef Kanicki był emerytowanym proboszczem parafii Pokrzywnica. Zmarł 29 października w Płocku. - Miał duży szacunek u ludzi i dobrze się zapisał w ich pamięci. Ceniono go za kazania i za poświęcenie, że w trudnych czasach zbudował w Pokrzywnicy kościół - wspomina zmarłego ks. prał. Jan Kasiński z Serocka.

Ks. Kanicki pochodził z Warty w powiecie sieradzkim. Wstąpił do salezjanów i w 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. Pracę w diecezji płockiej rozpoczął w 1970 r. jako wikariusz parafii Tłuchowo, a następnie w Gostyninie. W 1976 r. rozpoczął pracę jako proboszcz w parafii Pokrzywnica. W 1977 r. został inkardynowany do diecezji płockiej. W Pokrzywnicy w trudnych latach 1978-1984 wzniósł nowy kościół parafialny. W 1997 r. przeszedł na emeryturę.

Pogrzeb ks. kan. Kanickiego odbędzie się w 3 listopada w Płocku. Mszy św. żałobnej będzie przewodniczył bp Roman Marcinkowski. Ks. kan. Józef Kanicki przeżył 84 lata, w kapłaństwie 55 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy