• facebook
 • rss
 • Szukamy Wojtyły poety

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 10.10.2015 00:33

  Muzeum Diecezjalne i Książnica Płocka zapraszają do zwiedzania najnowszych ekspozycji: ikon Marka Szymborskiego i prezentacji twórczości poetyckiej oraz dramaturgicznej Karola Wojtyły.

  To był płocki wieczór odkrywania poety i dramaturga Karola Wojtyły. A jak przekonywał uczestników spotkania Michał Jakubczyk, dyrektor ds. programowych Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, wciąż za mało znamy świat poezji i dramatu papieża Polaka. - Lepiej pomoże nam zrozumieć Karola Wojtyłę obraz domu: od tego rodzinnego, wadowickiego, przez dom, którym był cały świat, aż po dom Ojca. To w domu rodzinnym rodziły się najstarsze ślady działalności poetyckiej młodego Wojtyły. Wciąż szukamy tych najstarszych zapisków i wciąż ze zdumieniem poznajemy Karola Wojtyłę i jego wrażliwy świat ducha - mówił Michał Jakubczyk.

  W sugestywnej scenerii i przy oryginalnej muzyce pisanej do papieskich dramatów wystawianych na deskach płockiego Teatru Dramatycznego wybrzmiały recytowane przez Henryka Jóźwiaka, aktora płockiego teatru, fragmenty m.in. "Hioba", "Jeremiasza" i "Brata naszego Boga". Wystawa po raz pierwszy prezentuje w Płocku twórczość poetycką i dramaturgiczną Karola Wojtyły, jego młodzieńcze zainteresowania teatrem oraz inscenizacje dramatów.

  W Muzeum Diecezjalnym otwarto wystawę kilkunastu ikon Marka Szymborskiego. Przedstawiają aniołów i sceny z Ewangelii. Ich autor pracuje w Teatrze Dramatycznym w Płocku jako plastyk. Od kilku lat pisze także ikony. To czwarta wystawa, na której prezentuje swoje prace.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół