• facebook
 • rss
 • Co jest dziś na sztandarach?

  dodane 03.09.2015 00:00

  – My dziś w Płocku składamy dziękczynienie za wolność naszą, za wolność Europy Wschodniej, której Pan Bóg udzielił, wzbudzając ducha solidarności – powiedział bp Piotr Libera.

  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy obchodzi w tym roku 35. rocznicę powstania. Region płocki świętował ją galą w amfiteatrze, podczas której wręczano okolicznościowe medale, oraz Mszą św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Libery.

  W uroczystości 30 sierpnia wzięli udział członkowie zarządu, poczty sztandarowe i reprezentacje „Solidarności” przedsiębiorstw i instytucji miasta. W homilii bp Piotr Libera przypomniał, że nie ma sprawiedliwości i solidarności bez Dekalogu. – Jedność słowa i czynu charakteryzuje człowieka prawego, człowieka solidarnego. Solidarność była reakcją na kłamstwo komunizmu, który sprawiedliwością nazywał niesprawiedliwość, wolnością nazywał niewolę, prawdą nazywał kłamstwo – mówił. Nie umniejszając zasług ludzi, środowisk i inicjatyw tamtego czasu, zauważył, że ostatecznie tym, który daje wolność jest Bóg. – Jedni za stołem rokowań, drudzy za bramami stoczni i w swoich zakładach pracy, jeszcze inni z różańcem w ręku budowali „Solidarność”. I Pan Bóg dał wolność narodowi naszemu. Pod sztandarem „Solidarności” wolność zamieszkała w krajach pobratymczych. Pan dał wolność narodom pobratymczym. Padł mur berliński, połamana została żelazna kurtyna. Należy o tym pamiętać i uchronić od zapomnienia to ważne wydarzenie. Jak zauważył biskup, rocznice chronią wielką sprawę „Solidarności” przed zapomnieniem i ośmieszeniem. Postawił jednocześnie pytanie, co będzie dalej ze sztandarami tamtej „Solidarności”. Na koniec stwierdził, że bohaterom sprzed 35 lat należy się uznanie i wdzięczność, zaś kontynuatorom szacunek i podziękowanie. Jednocześnie, mówił, wszyscy są zaproszeni do budowania wspólnego domu na miarę ideałów pierwszej „Solidarności”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół