• facebook
 • rss
 • Być częścią tej historii

  am

  dodane 20.06.2015 11:41

  W Płocku trwa zjazd absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka S. Małachowskiego. Wczoraj biskup Płocki odprawił dla nich Mszę św. w farze i poświęcił ossuarium.

  Płock, 19.06.2015. Zjazd absolwentów Liceum im. Marsz. S. Małachowskiego i poświęcenie ossuarium oraz najstarszej części szkoły   Płock, 19.06.2015. Zjazd absolwentów Liceum im. Marsz. S. Małachowskiego i poświęcenie ossuarium oraz najstarszej części szkoły Agnieszka Małecka /Foto Gość - Świątynia ta została pięknie odnowiona w ostatnich latach, podobnie jak dumą Płocka jest Wasza gruntownie odrestaurowana szkoła. Chodzi przecież o jeden z najwspanialszych zabytków naszego miasta - dawną kolegiatę i dawne kolegium, których pozostałości mieszczą się dzisiaj w obrębie Liceum imienia marszałka Małachowskiego - zaznaczył w homilii bp Piotr, nawiązując do zakończonych niedawno kompleksowych remontów i rewitalizacji płockiej fary i Małachowianki - najstarszej szkoły w Polsce.

  Biskup płocki zauważył, że jej nieprzerwana działalność przez 835 lat jest świadectwem tego, „że kolejne pokolenia ludzi płockiego Mazowsza jednoczyło pragnienie poznania prawdy o Bogu, świecie i człowieku, a także sztuka i świętość”.

  Jednocześnie ostrzegał, przywołując słowa Jezusa „Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi…”, by zadowolenie z siebie, które budują w człowieku „ziemskie skarby”, takie jak wykształcenie, osiągnięcia, sukcesy, nie przesłoniło świętych ideałów,  o której każdy w młodości chciał kiedyś walczyć. W homilii także biskup Piotr dziękował Małachowiakom za ich wierność duchowym, płockim korzeniom.

  Na zakończeniem Mszy św. bp Libera przekazał dla szkoły, na ręce jej dyrektor Renaty Kutyłło-Utzig, kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, nawiązując do peregrynacji rozpoczynającej się w naszej diecezji. Na terenie przyszkolnym poświęcił ossuarium, w którym spoczywają szczątki duchownych i płockich mieszczan, odnalezione podczas prac rewitalizacyjnych.

  Płock, 19.06.2015. Zjazd absolwentów Liceum im. Marsz. S. Małachowskiego i poświęcenie ossuarium oraz najstarszej części szkoły   Płock, 19.06.2015. Zjazd absolwentów Liceum im. Marsz. S. Małachowskiego i poświęcenie ossuarium oraz najstarszej części szkoły Agnieszka Małecka /Foto Gość Uczestnicy zjazdu zostali zaproszeni do zwiedzania najstarszej części liceum, po rewitalizacji, w dawnej Kolegiacie św. Michała. W jej historycznych podziemiach mogli po raz pierwszy obejrzeć przebudowaną salę muzealną, wraz z zaaranżowaną ścieżką edukacyjną oraz prawdziwą perłę całego obiektu - aulę ze zrekonstruowaną polichromią według projektu Władysława Drapiewskiego. Te części szkoły poświęcili: ks. prof. Wojciech Góralski, absolwent Małachowianki i ks. Ryszard Dybiński, dawny proboszcz parafii farnej i wieloletni katecheta uczniów tego liceum.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół