• facebook
 • rss
 • Zmartwychwstańcy u źródeł

  ks. Włodzimierz Piętka

  dodane 13.06.2015 16:41

  Abp Celestino Migliore modlił się w Winnicy o wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Bogdana Jańskiego.

  W tym roku mija 175 lat od śmierci założyciela Zgromadzenia Zmartwychwstańców. Dla uczczenia tej rocznicy abp Celestino Migliore modlił się w kościele chrztu Bogdana Jańskiego. - Jestem pod wrażeniem przeżycia przez niego prawdy o Jezusie Zmartwychwstałym. To doświadczenie było tak żywe w jego duszy i umyśle, że gdy go pochowano na rzymskim cmentarzu zwanym dziś Campo Verano, na grobie umieszczono napis: "Tu spoczywa mający zmartwychwstać śp. Bogdan Jański". Zmartwychwstanie - ta prawda naszej wiary tak bardzo zdominowała jego nawrócone życie, także to, które kontynuuje dziś przez swoich duchowych synów i córki - mówił nuncjusz w kościele parafialnym w Winnicy.

  W kazaniu mówił o tajemnicy zmartwychwstania, w której Jezus przychodzi do każdego człowieka. - Waszym charyzmatem jest naśladowanie miłości Boga, która jest miłosierna i niezawodna. To ona prowadziła Jezusa przez całe Jego ziemskie życie. Jezus od początku był przejęty sprawami Ojca. Zdradził ten sekret rodzicom, o czym świadczy Ewangelia św. Łukasza w perykopie o 12-letnim Jezusie odnalezionym przez Maryję i Józefa w świątyni: "Czemuście Mnie szukali? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do Mego ojca?" (Łk 2, 49). Bądźcie oddani sprawom Boga, a będziecie przeżywać zmartwychwstanie swoje i ludzi, do których jesteście posłani - mówił nuncjusz apostolski w Polsce.

  Słuchali go zmartwychwstańcy z ich byłym prowincjałem o. Wiesławem Śpiewakiem i nowo wybranym o. Krzysztofem Swołem, siostry zmartwychwstanki i przybyli z nimi pielgrzymi z różnych części Polski.

  - Tu wszystko się zaczęło. Od tej chrzcielnicy bierze początek krótkie, bo zaledwie 33-letnie życie, trudne życie Bogdana Jańskiego, które poprowadziło go do głębokiego przeżywania prawdy o Zmartwychwstaniu. Dlatego tutaj, jak przy źródle, gromadzą się chłopcy i dziewczyny od Zmartwychwstania z całej Polski - mówił o. Wiesław Śpiewak.

  - Tu przychodzimy do źródła, aby dziękować za sługę Bożego Bogdana Jańskiego i by nabierać mocy - powiedział o. Krzysztof Swół, prowincjał zmartwychwstańców.

  Po Mszy św. z nuncjuszem apostolskim dotarła wiadomość z Watykanu o nominacji biskupiej dla o. Wiesława Śpiewaka. Ojciec święty Franciszek mianował go biskupem diecezji Hamilton na Bermudach, gdzie zmartwychwstańcy mają również swoje placówki duszpasterskie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół